Werken en wonen op een kerkhof Een kleine kroniek van de katholieke begraafplaats Henk van den Boogert Henk van de Boogert woonde ooit op de katholieke begraafplaats aan de Vlaardin- gerdijk. Hoe is de begraafplaats ontstaan en hoe was het om daar, als zoon an de opzichter, op te groeien? De positie van de katholieke kerk was in de 16e eeuw langzamerhand onder druk komen te staan, de eeuwenlange alleenheerschappij ging zijn tol eisen. In 1572 was de reformatie een feit. In Schiedam werd bijkans alles van de katholieke kerk door de stad in bezit genomen of toegewezen aan 'hen die de ware Gereformeerde Religie waren toegedaan', dus ook de begraafplaats rond de Grote Kerk. Voor de calvinisten was een begraafplaats niets meer dan een plek waar de doden het laatste oordeel afwachten. Roomse begrafenisceremoniën waren voor hen een gruwel en dus verboden. Voor de katholieken was de grond van het kerkhof ontwijd geworden. Zij losten dat op door naast de overledene wat gewijde grond in de kist te leggen. In 1778 was het kerkhof rond de Grote Kerk vol en werd een nieuwe begraafplaats gesticht aan de Laan, een terrein gelegen achter de Achterweg. De oppervlakte was beperkt. Na ruim dertig jaar werd al uitgekeken naar een nieuwe locatie. Het probleem was dat binnen de grachten en vesten van de stad Schiedam onvoldoende ruimte was. De stad was weliswaar eigenaar van een geschikt terrein, maar dat lag aan de overkant van de Broersvest en behoorde tot de gemeente Mathenesse. Deze gemeente werd opge heven en verdeeld tussen Rotterdam en Schiedam. Onrust op godsdienstig gebied De weg was daarmee vrij om een nieuwe algemene begraafplaats aan te leggen. De Joodse gemeen schap, die meer rechten had dan de katholieken, beschikte daar vanaf 1790 over een begraafplaats, en wel ter plaatse van de voormalige slottuin van Huis te Riviere (de huidige ruïne). Het ontwerp van de stadsarchitect Cornelis van Bol'Es werd zodanig gesitueerd dat de Joodse begraafplaats een onderdeel van het geheel werd (het betreft het gebied waar nu het Stadskantoor, het Theater aan de Schie en enige stedelijke bebouwing staat). In 1829 werd de begraafplaats geopend. Op godsdienstig gebied werd het onrustig. De Bataafse republiek (1795-1806) bracht op papier gelijkheid van godsdienst. Toen in 1810 Holland een koninkrijk werd binnen Frankrijk, kreeg dat een meer concrete status. Na de nederlaag van Frank rijk draaide Koning Willem 1 alles weer terug. De De voorganger van mijn vader, M.C. Willemse, met schepje om kist te beaarden. Willemse werkte van 1872 toten met 1920 op de begraafplaats. Gemeen tearchief Schiedam, beeldnummer 40582 130 Scyedam jaargang 46 nr. 4

Scyedam | 2020 | | pagina 22