grondwet van 1848 betekende definitief volledige gelijkheid. Er was geen enkele beperking voor katho lieken om een eigen begraafplaats te stichten. Het stadsbestuur weigerde in te gaan op het verzoek van de katholieken voor een zelfstandig gedeelte. Het wijden van de grond en eigen rituelen waren niet bespreekbaar. Na 1848 was het over en uit: dan maar een eigen begraafplaats. Geld was geen probleem, de meeste distillateurs waren rijk en katholiek. Op 5 oktober 1849 deed zich een mooie kans voor: de buitenplaats Bokkenburg werd open baar verkocht. De 'Rooms Catholieke Gemeente' te Schiedam bracht het hoogste bod uit. Zij verkreeg hiermee een perfecte locatie, dicht bij de stad gelegen en ruim buiten de bebouwde kom, zoals de wetgever voorschreef. Een eigen begraafplaats aan de Vlaardingerdijk De aanleg werd voortvarend ter hand genomen. Al op 11 maart 1851 verrichtte de pastoor van de Haven- kerk, V.J.A. Van Ewijk, de inwijding en op dezelfde dag werd als eerste begraven de heer Johannes Rondeltap. Drie jaar later was de kapel gerealiseerd en in 1876 werd aan de achterkant van de begraaf plaats een stuk grond aangekocht. Daarmee werd de totale oppervlakte ruim 1,24 hectare. Tot slot werd in 1882 de entree verfraaid met twee smeedijzeren toegangshekken staand op gemetselde bruggen. Het elan van de Catholieken in Schiedam stond niet op zichzelf. Na tweeënhalve eeuw van onderdrukking en achterstelling brak in heel Nederland een periode aan van enorme bouwactiviteiten, gericht op het realiseren van kerken, kloosters, ziekenhuizen en onderwijsinstellingen. Lange tijd floreerde de begraafplaats, maar na 1945 verschenen de eerste wolkjes aan de hemel. De begraafplaats werd te klein en zowel de sacristie als de woning voldeden niet meer aan de eisen van de tijd. De wolkjes werden wolken die steeds een drei gender karakter kregen. Even deed zich een opleving voor. De aanleiding was dat scheepswerf Wilton in 1963 een vast scheepsdok ging bouwen waarbij geschikt ophoogzand vrij kwam, waarmee het naast de begraafplaats liggende terrein werd opgehoogd. In hetzelfde jaar echter keurden Gedeputeerde Staten van Zuid Holland de uitbreiding en renovatie af: voor een begraafplaats die zo ingeklemd lag in een woongebied bleek te weinig draagvlak te bestaan. Aanvankelijk tekende de Commissie verzet aan. Echter, na jaren van vergaderen kwam zij tot de conclusie dat de tijd was rijp voor sluiting en verder te gaan als eigen gedeelte op begraafplaats Beukenhof. De sluiting stond niet op zichzelf, het moet gezien worden vanuit de tijd waarin de katholieke kerk in Begrafenisstoet in dejaren twintig van de vorige eeuw. Collectie Henk van den Boogert. Scyedam jaargang 46 nr. 4 131

Scyedam | 2020 | | pagina 23