Aan nageslacht werd voortvarend gewerkt, elf kinderen in totaal. De bovenverdieping van het huis, niet meer dan een zolder, was door een schot verdeeld in een meisjes- en jongenskant. In 1929 werd de keuken wat vergroot en kwam er waterlei ding en elektriciteit. In 1948 werd aan de huiskamer -slechts 18 vierkante meter groot- een zitkamertje gebouwd. In 1929 begon de bouw van de huizen aan de Vlaardingerdijk en aansluitend een nieuwe stads wijk; na 1950 verrees de wijk Nieuwland. Kortom: het kerkhof werd een oase in een stedelijk gebied. Het blijvend gebrek aan comfort in huis werd hiermee deels goedgemaakt: midden in de stad en na bezoektijd een tuin van ruim 1 hectare, een oase van rust! Het kerkhof kende je als je broekzak, maar als je in het donker kolen moest scheppen in het kolenhok aan de achterkant van de sacristie vond je dat wel griezelig. Je kwam dan ook nog vlak langs het grafje van broertje Jantje, slechts dertien maanden was hij geworden. Na vijf maanden werd een nieuw jongetje geboren en dat kreeg de naam...Jantje! Een manier van verdriet verwerken? Wel wat spookachtig Achterop het kerkhof stond een schuur. Soms moest daar 's avonds iets uitgehaald worden. Dan wist je niet hoe snel je in het donker daar heen moest rennen. Bij volle maan was het kerkhof een prachtig gezicht, wel wat spookachtig met al die grafmonumenten. Vooral na vers gevallen sneeuw hing er een stille serene sfeer, sprookjesachtig. Zo ook op 5 januari 1971, een zonnige winterdag met een smetteloze laag sneeuw. Op die dag werd vader begraven op 'zijn' kerkhof. In dat graf had ook zijn voorganger M.C. Willemse gelegen. Met opzet staat er 'zijn' kerkhof, maar er had ook 'ons' kunnen staan, zo voelde dat. Hij was in dienst, maar eigenlijk gold dat voor het hele gezin. Als kinderen werden wij vanaf een zekere leeftijd voor bepaalde taken ingeschakeld. Zoals de klok luiden 1960. Drie generaties op de begraafplaats: mijn vader Willem van den Boogert, mijn broer Wim en zijn zoontje Wim Collectie Henk van den Boogert. 134 Scyedam jaargang 46 nr. 4

Scyedam | 2020 | | pagina 26