De opening van de HEMA in Schiedam Herman Noordegraaf Een HEMA-filiaal is tegenwoordig een vast on derdeel van het Nederlandse winkelstraatbeeld. Maar het is nog geen honderd jaar geleden dat de eerste filialen werden geopend. Een klein de cennium later volgde de vestiging in Schiedam. Op donderdag 4 november 1926 werden in de Amster damse binnenstad de eerste twee warenhuizen van de H.E.M.A. geopend, de Hollandsche Eenheidsprijzen Maatschappij Amsterdam, een dochtermaatschappij van De Bijenkorf. Er kwamen al spoedig vestigingen buiten Amsterdam. In Schiedam vond op 22 maart 1934 de opening plaats van het tweeëntwintigste filiaal. Plaats van vestiging was het door de architect H. Leppla ontworpen en door het Schiedamse bouw bedrijf C. Korsten gebouwde flatgebouw aan het einde van de Rotterdamsedijk bij het Koemarktplein en het begin van de Broersvest. Op de begane grond was de HEMA gevestigd, die de 538 vierkante meter winkelruimte huurde van het bouwbe drijf. Daarboven waren zeven woonlagen en nog een daktuin, die voor een groot deel overdekt was. Voorts was er kelderruimte voor de HEMA en de bewoners. Het was een voor die tijd groots en gedurfd ontwerp, dat een van de beeldbepalende gebouwen in Schiedam werd. Vitale oudere als eerste klant De belangstelling voor de opening was groot. Aanwezig was ook de oudste inwoner van Schiedam, de in 1838 in Schiedam geboren W. Vrijland. In maart 1934 was de voormalig wagenmaker bij de gemeente, die woonde Hoofdstraat 40 inmiddels 96 jaar oud (zie foto). Deze vitale oudere had gevraagd om de eerste klant van het nieuwe warenhuis te mogen zijn. Dat verzoek was inge willigd en na enige toespraken en nadat het dochtertje van de HEMA-directeur A. de Vries een voorhangsel voor een van de draaideuren had weggehaald, ging dhr. Vrijland, leunend op zijn witte stok, de HEMA binnen. Daar had het personeel zich inmiddels opge steld en kon hij zijn inkopen doen. Het bleek echter dat hij hetgeen hij wilde kopen cadeau kreeg. De eigenlijk eerste klant werd een jonge vrouw met een kind op de arm, die als eerste de winkel naar binnen mocht. Vrijland was na het bezoek aan de HEMA overi gens niet aan het eind van zijn latijn. Hij leefde nog zeven jaar en overleed op 31 maart 1941, De HEMA in flat Singelwijck, 1934. Maker onbekend. Beeldbank Gemeentearchief Schiedam, beeldnummer 32106 136 Scyedam jaargang 46 nr. 4

Scyedam | 2020 | | pagina 28