[ffl tilt Herinneringen aan de jaren '40 (3) Schiedam in zwart-wit. Tom Bezemer Wanneer zal het geweest zijn? Ergens in de tweede helft van de jaren veertig. De laatste maand van het jaar. Decemberwit- te straten. Het begint al te donkeren als ik de deur van Havendijk 218c achter me dichttrek. Van huis naar Niek is vijf minu ten lopen. In de winkel van Groenteboer Druppers op de hoek van de Voornsestraat brandt nog licht. 'Eet meer fruit dan houd je de dokter de deur uit' luidt de wijze op dracht die op de voorzijde van de toon bank staat. Ik loop de stille, witte, lege straat in; hier en daar een besneeuwde fiets tegen de muur. Ook schoenmaker Steenbergen heeft een lamp aangedaan. Hij heeft zijn werkplaats in de kleine kamer met het raam naast de voordeur van 23a. Praktisch, want voor een klant hoeft hij alleen maar het raam open te schuiven. Ook mijn vader, die hem elke dag een half bruin brood verkoopt, levert dat via het raam. Bij kapper en barbier Meijer, op de hoek van de Oude Maasstraat, ligt een klant achterover op de stoel om zijn baard te laten scheren. Ik kom nooit in deze zaak. Voor een knipbeurt worden de kinderen Bezemer altijd doorgestuurd naar kapper Van Druten in de Nieuwe Maasstraat met de opdracht: 'Kortste maat, alstublieft. Mijn vader zal wel betalen'. Die krijgt dus op zijn beurt de rekening gepresenteerd. Leuk vind ik het niet, want de kapper heeft nogal eens de neiging volwas senen voor te laten gaan onder het motto 'Kinderen kunnen wel even wachten'. u De Oude Maasstraat met rechts de Voornsestraat in de richting van de Havendijk, ca 1920. Op de hoek het pand waar later kapper Meijer zich vestigt. Gemeentearchief Schiedam beeldnummer 15874. Scyedam jaargang 46 nr. 4 141

Scyedam | 2020 | | pagina 33