Van de hoofdredacteur Nood leert bidden. Je kunt bidden tot god of een heilige. In Schiedam hebben we daar Liduina voor. Hoe zat het ook weer? In 1395 kwam het meisje Liduina (ze was toen 15) lelijk ten val tijdens het schaatsen. Ze werd op bed gelegd maar vond geen genezing. Integendeel, ze werd door steeds meer kwalen geplaagd en haar lijden werd groter en groter. Aanvankelijk was ze daar verdrietig over maar al snel begreep ze dat haar lijden een christe lijk lijden zou zijn tot voorbeeld en inspiratie van zieken en zwakken. De maagd van Schiedam kreeg visioenen, verrichtte wonderen en werd door bezoekers als heilige vereerd. Sommigen vermoedden bedrog. Hertog Philips van Bourgondië stuurde in 1425 een inspectieteam op Liduina af. Ook pastoor Jan Engel (een verre voorvader van Corona-scepticus Willem Engel?) was daarbij. Men moest erkennen dat er geen sprake was van fraude. Liduina stierf in 1433 en wordt tot op de dag van vandaag aanbeden en bewonderd door mensen die troost, inspira tie en vooral hoop zoeken. Kunstenaar Theo Gootjes is in staat met eenvoudige middelen een wereld aan beelden en gedachten op te roepen. Friese doorlopers die in een kruisvorm op elkaar zijn bevestigd. Simpeler kan het niet. Maar in deze Corona-tijden weten wij Schiedammers ge noeg. We kijken naar troost, inspiratie en hoop. Of je nu gelooft of niet. Vandaar dat de afbeelding van het kunst werk 'Sancta Liduina ora pro nobis' (Heilige Liduina bid voor ons) de achterzijde van deze Scyedam siert. Reinard Maarleveld Inhoud 112 Gusto in de Tweede Wereldoorlog - deel 2 118 Schiedamsche sociëteit De Vrijheid 1945 bestaat 75 jaar 123 Stadskroniek 124 Afscheidsinterview museumdirecteur Deirdre Carasso 128 Toen 130 Een kleine kroniek van de katholieke begraafplaats 136 De opening van de HEMA in Schiedam 138 Dienstplicht op Midden-Java 141 Herinneringen aan de jaren '40 (3) Scyedam december 2020 Jaargang 46 nummer 4 Losse nummers 5,00 ISSN: 0166.5472 Scyedam is een kwartaaluitgave van de Historische Vereniging Schiedam. Het blad wordt toegezonden aan leden en begunstigers. Redactie: Caroline Nieuwendijk, Merel van der Vaart, Marco Spruit Bleeker (lay-out) en Reinard Maarleveld (hoofdredactie). Redactieadres: Hooiland 17, 3121 XD Schiedam E-mail: redactie.scyedam@gmail.com Adverteren in Scyedam? Stuur ons een e-mail I Niets uit deze uitgave mag zonder schriftelijke toestem ming van de redactie worden overgenomen. De redactie aanvaardt op geen enkele wijze aanspra kelijkheid voor feitelijke mededelingen van auteurs. Waar sprake is van historische beeld- of mening vorming, is dit altijd de mening van de auteur en niet de mening van de redactie. Kopij en beeldmateriaal: de redactie behoudt zich het recht voor, foto's en artikel(gedeelt)en voor hergebruik te bewaren. De redactie is niet aansprakelijk voor eventuele rechten die derden kunnen ontlenen aan door auteurs aangeleverd beeldmateriaal. De auteur verklaart door het aanleveren van beeldmateriaal ter publicatie impliciet dat dit beeldmateriaal vrij is van rechten, danwel dat de auteur daarover met rechtheb benden afspraken heeft gemaakt die publicatie niet in de weg staan. De redactie doet in overige gevallen haar best om rechthebbenden te achterhalen. Historische Vereniging Schiedam Secretariaat: Jos de Waardt Boet 18 3192 NJ Hoogvliet E-mail: secretaris@historischeverenigingschiedam.nl Website: www.scyedam.nl Ledenadministratie: A E M de Leede - Ham De la Marplein 15/3123 AC Schiedam Telefoon: 06 10 86 65 46 ledenadministratie@historischeverenigingschiedam.nl Opzeggingen dienen vóór 1 december gedaan te worden. Het lidmaatschap eindigt dan met ingang van I januari. Individueel lidmaatschap 20,50 Lidmaatschap per echtpaar 23,50 Lidmaatschap 65+18,50 De Historische Vereniging is een culturele ANBI Druk: Kapsenberg van Waesberge Volg Scyedam ook op Facebook en Twitter! Voorzijde: Deirdre Carasso op de zolder van het Stedelijk Museum Schiedam. Foto Paul de Graaff. Zie p. 125 Foto links: Het Verzetsmonument van Sjef Henderickx in het Julianapark. Zie artikel p.118 - p. 122. Foto: Jan Sluijter Achterzijde: Theo Gootjes, Sancta Liduina ora pro nobis, 2019, collectie Stedelijk Museum Schiedam. Fotografie: Aad Hoogendoorn,

Scyedam | 2020 | | pagina 3