konden er drie 'bakken' aaneengeschakeld worden, en dan acht in de lengterichting. Zo ontstond een 'vlot' met een draagvermogen van 24 x 130 3120 ton. De ronde vorm van de buizen (bakken) was gekozen om ze per stuk langs een helling op te vijzelen uit het water en ze in een keer leeg te kiepen op een laadvloer. Ook kon zo eenvoudig onderhoud uitgevoerd worden aan de lichte constructie. De aaneengeschakelde 'buizen' zouden door een 'sleper' en een 'duwer' naar de plaats van bestemming gebracht worden. Werf Gusto had de opdracht gekregen om beide schepen - duwer en sleper - te bouwen. In het najaar van 1943 verlieten 'Bug' (Bouwnr. 846 voorschip) en 'Heek' (Bouwnr. 847 achterschip) Werf Gusto in Schiedam. Ze voeren naar Straatsburg om tests uit te voeren met de 24 laadpijpen, die inmiddels afgebouwd en getest waren. De combinatie werd gedoopt als 'MS Marie Paul'. Na de oorlog werden de transporten hervat en werd de 'Kanaalslang' in de jaren zeventig geprivatiseerd. De naam van de combinatie werd herdoopt in 'Wintrans 50' in 1971. Viskotters of Kriegsfischkutter Er is correspondentie aanwezig op het Gemeente archief Schiedam tussen de 'Oberwerftstab'l'1 en de heer G. van Wieringen, destijds het hoofd van de productie bij Werf Gusto. De correspondentie betreft aanpassingen gemaakt door de afdeling 'Teekenkamer' van diverse onderdelen voor viskot ters. omdat in de gevonden correspondentie nooit werd gesproken over bouwnummers of namen van schepen, was het niet duidelijk over wat voor soort schepen het ging. Het betrof het ontwerp van een multifunctio neel schip van het type KFK (Kriegsfischkutter - 'Oorlogs-vissersboot'). Dit schip werd eind 1941 ontwikkeld op basis van een bestaand ontwerp. Na kleine aanpassingen in het basisontwerp konden op deze wijze nieuw gebouwde schepen worden gebruikt als mijnenvegers, onderzeebootjagers of wachtboten. De schepen hadden een houten romp. De basisbewa pening omvatte een 37 mm kanon aan de voorkant en één of twee 20 mm machinegeweren, maar in de praktijk varieerde de bewapening. Veel schepen waren voorzien van een viervoudig 20 mm machi negeweer op een bovenbouw. De schepen werden gebouwd door verschillende werven in Duitsland en andere landen, waaronder Nederland. Bij Werf Gusto zijn 10 schepen besteld onder de regi stratienummers KFK 452 t/m 461 (geen bouwnum mers). De schepen werden afgeleverd begin 1944 en werden aangepast en ingezet als hulpmijnenveger in de Franse havens Boulogne, St. Malo en de Kanaal eilanden. Vijf van hen (KFK 452 t/m KFK 456) werden na de invasie van de geallieerden op 6 juni 1Belangrijkste taak van de Oberwerftstab was het toezicht uitoe fenen bij nieuwbouw, reparatie en onderhoud van schepen van de Kriegsmarine, en van de Handelsflotte (Duitse koopvaardij) als dat zo uitkwam. De Stab gaf rechtstreeks opdrachten aan scheepswerven, maar wel in samenwerking/ruggespraak met de Rüstungsinspektion en Zentral-auftragstelle in Den Haag, die alle Wehrmacht-opdrachten coördineerden en bewaakten. 1 14 Scyedam jaargang 46 nr. 4 Met belangstelling kijken de mannen op de Werf Gusto naar de tewaterlating in 1943 van een Marine Fahrpram (troepentransportschip) voor de Deutsche Wehrmacht met bouwnummer 842. Fotograaf onbekend. Gemeentearchief Schiedam, collectie Gusto NL SdmGA 0386 0323 170.

Scyedam | 2020 | | pagina 6