maakte Gusto de staalconstructie voor de grote zaal, inclusief de klokkenstoel, van het nieuwe Beurs gebouw te Rotterdam en de stalen mantel rondom de af te zinken caissons van de in aanbouw zijnde Maastunnel te Rotterdam. De grote 150 ton drijvende kraan (Bouwnr. 571), die rond 1926 gebouwd was voor eigen gebruik en verhuur, werd in 1941 verkocht aan de haven van Hamburg. De Hamburgse havenautoriteiten hadden het oog op deze kraan laten vallen, omdat hij direct inzetbaar was. Op zijn reis naar Hamburg werd het konvooi ter hoogte van Texel gespot door Engelse jachtbommenwerpers, die de kraan tot zinken brachten. De precieze datum en omstandigheden zijn door het aan banden leggen van de vrije nieuws garing tijdens de oorlog moeilijk te achterhalen. Dat de kraan verloren ging, is zeker. Hamburg bestelde daarop een nieuwe kraan bij de Duitse kranen bouwer Demag in Duisburg. Naar alle waarschijn lijkheid heeft Werf Gusto voor deze kraan, die nog altijd de haven van Hamburg opsiert, de ponton gebouwd (Bouwnr. 817 - 1943). In 1942 bouwde Werf Gusto nog een nieuwe 150 ton drijvende kraan (bouwnr. 787) voor de Deut sche Werft in Gotenhafen (thans Gdynia). De kraan kon maximaal 175 ton tillen. Na uitgebreide tests vertrok deze naar Gotenhafen (Gdynia) achter de nieuwe zeesleper Holland II. In 1945 werd de kraan door het Duitse leger op zijn terugtocht naar Duits land tot zinken gebracht in de haven van Gdynia. De zegevierende Russen op hun beurt hebben de kraan gelicht en op transport gezet naar Leningrad (thans St. Petersburg) en daar doet de drijvende kraan in 2020 nog steeds dienst op de Admiraliteits Scheepswerf. Verwoesting van installaties In september 1944, na 'Dolle Dinsdag', werd Werf Gusto zwaar beschadigd en grotendeels opgeblazen en ontmanteld door speciaal samengestelde destruc- Scyedam jaargang 46 nr. 4

Scyedam | 2020 | | pagina 8