tieploegen van de Duitse Wehrmacht. Voor het bedrijf betekende dit dat ze geen nieuwbouwpro jecten meer konden uitvoeren. Vooral de elektrische installaties moesten het ontgelden, zoals transforma torhuisjes en omvormers. De eigen elektrische instal latie was opgeblazen, evenals de telefooncentrale. De compressorinstallaties voor aandrijving van de pneu matische hamers, evenals alle lastransformatoren, werden ontmanteld en afgevoerd naar Duitsland. De werf kon alleen nog reparatiewerk uitvoeren. Dat reparatiewerk bestond voornamelijk uit herstel van beschadigd materieel van de Kriegsmarine. Het deed een aantal werknemers van de afde ling 'Teekenkamer' onder leiding van de heer J.J. Reynart besluiten om een aantal kamers te huren van een lijstenmaker in het gebouw van de R.K. Volksbond aan de Lange Haven in Schiedam. Daar zijn ze in het geheim gaan werken aan de ontwikke ling van een 200 ton stoombok, het latere bouwnr. 809, voor de Franse zeehaven Le Havre. Frankrijk, dat in die periode al bijna geheel bevrijd was, was in de havensteden alweer druk bezig orde op zaken te stellen. Er was veel vernield. De trotse havenstad Le Havre was een grote, rokende puinhoop. In de jaren 1920-1940 had Werf Gusto veel objecten gebouwd voor Le Havre. een groot tekort aan bouwmaterialen en brand stof. Toen de werf eindelijk in 1946 langzaam uit het diepe dal kwam en weer volledig operationeel was en men begon met de nieuwbouw van drie Tinbaggermolens2' voor Nederlands-Indië en een aantal kleine schepen, werden de directie en een medewerker van Werf Gusto op last van de Procureur Fiscaal van de Bijzondere Rechtbank Rotterdam in hechtenis genomen op verdenking van economische collaboratie. Daarover meer in het derde en laatste deel van de reeks artikelen over Werf Gusto in de Tweede Wereldoorlog.^ Dirk Allewelt Stichting Erfgoed Werf Gusto Hoe de contacten tussen deze stad en Werf Gusto in 1944 tot stand kwamen is niet bekend. Wat we wel weten uit een interview dat de heer Reynart gaf aan de Nieuwe Schiedamsche Courant in 1946 is dat er toen geen officiële opdracht voor is gegeven en de bok dus voor risico van Werf Gusto getekend en ontwikkeld werd. De bok is nog tijdens de bezetting clandestien op een van de hellingen gezet van Werf Gusto Slikkerveer. In de tweede helft van 1945 werd de ponton tewatergelaten. De kraan werd afgebouwd en afgeleverd in 1946. Toen op 5 mei 1945 de vrede een feit was, kon begonnen worden met het herstelwerk van de werf. Niet alleen was er veel vernietigd, maar er was ook 2) De drie tinbaggermolens werden door IHC Holland aan Werf Gusto toegewezen uit een totale order van zes tinbaggermolens voor de Biliton Mij. Dit was de eerste grote order die IHC Holland binnenhaalde Scyedam jaargang 46 nr. 4

Scyedam | 2020 | | pagina 9