je die in elastische ringen knipte en die vele malen over een prop krantenpapier spande leverde dat een mooie voetbal op; weliswaar keihard, maar zeer geschikt om tegen de golfplaten van de werkplaats te schoppen. Het werd ons niet altijd in dank afge nomen door de scheepsbouwers binnen... Tenten Regelmatig zetten we in de zomervakanties met stokken en oude gordijnen een tent op tegen de afras tering van de werf. We gingen op zulke dagen nooit kamperen, maar tenten. Het creatieve taalgebruik dat bij kinderen hoort benadrukte daarmee onbe wust het spel dat gespeeld werd naar analogie van voetballen, knikkeren, hoepelen. Moeders of oudere zussen brachten eten en drinken en bij een regenbui ging je niet snel naar huis; je had immers een tent om te schuilen; de noodzaak ervan op die momenten maakte het spel alleen maar spannender, ook al was het tentdak niet waterdicht. Hoogtepunten waren de dagen waarop we van thuis het noodkacheltje, dat in de oorlog warmte gaf en brandstof uitspaarde, mee mochten nemen. Zo kon je op een redelijk veilige manier vuurtje stoken, brood roosteren en... pannenkoeken bakken waarvoor mijn moeder het beslag kwam brengen. Boven hun stand Vanaf hun huwelijk in 1930 wonen mijn vader en moeder achtendertig jaar op dit deel van de Haven- dijk. Eerst op nummer 206a. De familie vindt dat ze boven hun stand gaan wonen: als eenvoudige brood- en banketbakker tussen een ambtenaar, een kantoorbediende en een onderwijzer... Ze trekken zich er niets van aan. Vervolgens op nummer 206b. En als de familie Ouwens in 1934 het huis op nummer 218c verruilt voor dat op 220b, verhuizen ze in maart van dat jaar naar de vrijkomende tussen woning met de karakteristieke puntgevel. Ik loop langs het beeld van Hans Petri genaamd 'Vis, Mens en Dier' de trap af en staar naar die gevel: het kleine raam rechts... mijn kamer, het grote raam rechts... de keuken, de twee ramen links ervan... de woonkamer met het mooie uitzicht... Tenminste... zo was het tot 2009. Het was in 1934 geen slechte keus van mijn ouders...^ Scyedam jaargang 47 nr. 1 1 Havendijk nummer 37, ca 1935. Mijn oudste broer staat op het grasveld voor het huis van de familie Damen. De zwarte schutting loopt naar rechts door tot de oude jachthaven. Rechts (niet zichtbaar) loopt de kasseienstraat en ligt het speelterrein. Collectie Tom Bezemer.

Scyedam | 2021 | | pagina 11