Wat hebben de pokken en de cholera ons geleerd? Caroline Nieuwendijk Het vaccineren tegen corona (Covid-19) is begonnen. Niet alleen in Schiedam, maar wereldwijd, kijken mensen halsreikend uit naar een middel waardoor het gewone le ven weer kan worden hersteld. Bijna elk Nederlands kind krijgt, vooral in de eerste twee levensjaren, een aantal vaccinaties. Heel gewoon dus. Maar hoe lang bestaan vaccinaties eigenlijk al? Wat deed men vroeger om besmettelijke ziektes te bestrij den? En hoe kon je zo'n ziekte helemaal uitbannen? Al in de middeleeuwen wist men wat je moest doen met iemand die ziek was en de pest had: afzonderen, isoleren. Pestlijders kwamen meestal in een pesthuis terecht. In Schiedam bestond sinds 1526 een pest huis. Het afzonderen werd niet altijd even goed of nauwgezet uitgevoerd, zodat de zwarte dood, zoals de pest ook wel werd genoemd, heel veel slachtoffers kende. Maar liefst enkele tientallen miljoenen, een derde van de Europese bevolking, vond de dood. Ondanks het feit dat men wist dat afzondering ervoor zorgde dat anderen niet dezelfde ziekte opliepen, wist men niet hoe de ziekte werd doorgegeven. Lang dacht men dat de ziekte werd verspreid door kwalijke dampen. Dokters deden een soort lange snavel om, met in het uiteinde van de snavel bepaalde kruiden om de ziekte te weren. Het idee van kwalijke dampen werd nog steeds gebe zigd in de negentiende eeuw. Volgens de deskundigen van toen produceerde de omgeving smetstoffen (mias mata) waardoor de mens ziek werd. De omgeving kon een open riool, stilstaand water, (school)gebouw of bergen (menselijk) afval zijn. Malaria kreeg je bijvoorbeeld door de vieze moeraslucht. Deze mias- matische opvattingen zijn belangrijk bij het denken over het ontstaan van epidemische ziekten en de bestrijding ervan. Ook Schiedam ging hierin mee. In de tweede helft van de negentiende eeuw ging het 12 Scyedam jaargang 47 nr. 1

Scyedam | 2021 | | pagina 12