stadsbestuur over tot allerlei hygiënische maatregelen, zoals de aanleg van drinkwaterleidingen, riolering en het dempen van stilstaand water in de steden, bijvoor beeld delen van grachten. Hoewel afval al eeuwenlang tegen betaling werd weggehaald, richtte de stad een gemeentereiniging op in 1898. Al deze maatregelen hielpen natuurlijk een beetje, maar de arme Schie dammers woonden nog steeds in bedompte, kleine huisjes. Door eenzijdige voeding of zelfs ondervoe ding bleven zij vatbaar voor besmettelijke ziektes. Cholera Ook bij cholera dacht men in eerste instantie aan de kwalijke dampen. Cholera was bekend in India, maar kwam pas in de negentiende eeuw naar West- Europa. In 1832 werd in Scheveningen het eerste geval ontdekt. Waarschijnlijk was de bacterie met een vissersboot aan land gekomen. In 1848 werd in Schiedam het eerste slachtoffer onderkend. Van de 152 mensen die daarna cholera kregen, over leden er 97. Ook bij volgende cholera-epidemieën in Schiedam en in andere steden overleed grofweg tweederde van de slachtoffers aan de ziekte. In juli 1849 verbood men zelfs de kermis in Kethel in verband met de heersende cholera-epidemie. Eigenlijk is cholera een infectieziekte die wordt overgebracht door besmet water. Doordat de patiënt last heeft van hevige diarree en braken, verliest het lichaam veel vocht. Hierdoor kan de patiënt uitdrogen, wat kan leiden tot de dood. Cholera leidde er in Schiedam toe dat de Broersvest, die was verworden tot een open riool, werd gedempt in 1869. Burgemeester Van Dijk van Mathenesse zei hierover in 1868 de onreine dampen die dage lijks uit de Broersvest opstijgen, zijn, zonder twijfel ten hoogste nadeelig voor de gezondheid van hen, die in de nabijheid wonen, maar allicht ook voor het algemeen binnen onze geheele gemeente." De gemeente probeerde de havens zo schoon moge lijk te houden door ze te spuien. Ook reinigde ze de riolen, goten en straten. Bij een volgende cholera- uitbraak in 1876 legde men de relatie met het vieze water in de Schiedamse havens. Men besloot om zuiver drinkwater uit de Maas te halen. Dit water werd door zuiverwater-mannen met schepen gehaald op de Maas en tegen een geringe prijs verkocht aan de bevolking. Pokken Een andere dodelijke besmettelijke ziekte is de pokken. Vooral onder kinderen was tot in de acht tiende eeuw het slachtofferaantal hoog. Wereldwijd overleed één op de tien mensen aan deze ziekte. Er waren jaarlijks zo'n 400.000 Europese pokken- slachtoffers. Daarnaast leverde het ook nog een groot aantal blinde mensen op. De mensen die pokken hadden gehad, hielden er vaak een pokdalige huid aan over. Tekenend is ook het grote aantal slachtof fers onder de inheemse bevolking van Zuid-Amerika na de komst van Columbus in 1492. Jaar Totaal aantal Jonger dan 2 Tussen 2 en 10 jaar oud Ouder dan 10 vacci naties jaar jaar 1868 532 223 306 3 1869 469 203 261 5 1870 497 191 304 2 1871 933 445 444 44 1872 254 141 110 3 Variolatie Een manier om jezelf tegen pokken te beschermen, was een sneetje in je huid maken en daar de pus van een pokkenlijder met een gematigde variant van pokken in te doen. Deze methode werd variolatie genoemd en sinds het begin van de achttiende eeuw in Engeland toegepast. Het werkte: je werd (een beetje) ziek, maar was voor de rest van je leven beschermd tegen het pokkenvirus. Maar het kon ook misgaan. Als je toch de heftige vorm van pokken kreeg, kon je hier alsnog aan sterven. Sinds de tweede helft van de achttiende eeuw werd variolatie ook in Nederland steeds vaker toegepast. Edward Jenner, een plattelandsdokter in Engeland, ontdekte dat de koepokken zijn gelieerd aan de gevaarlijke pokken. Bij de koepokken krijgt de patiënt Scyedam jaargang 47 nr. I 13

Scyedam | 2021 | | pagina 13