Pokziekte Ook Schiedam kreeg met de 'pokziekte' te maken. In 1870 bleef de epidemie nog weg, maar in 1871 sloeg de ziekte hard toe. Het dodental steeg dat jaar naar 875, op een bevolking van 20.391. Wat ook steeg was het aantal vaccinaties. Vaccineren kon kosteloos en werd aangemoedigd. Een paar dagen lang werd in een gemeentelijk gebouw een aantal uren gevaccineerd en gerevaccineerd. Door 413 mensen werd hier gebruik van gemaakt. Speciaal uitgenodigd werden de leer lingen van de lagere en middelbare scholen, inclusief het onderwijzend personeel. Ook de bewoners van de gestichten werden niet vergeten. De schrik zat er blijk baar goed in. Het aantal vaccinaties kwam dat jaar op 933, bijna het dubbele van het jaar daarvoor. En het hielp! Van de 354 Schiedammers die de pokken kregen, overleden er 113. De overledenen waren niet gevaccineerd of gerevaccineerd. Er waren ook manieren om de verspreiding van de pokken tegen te gaan. Zo werden in 1871, het jaar waarin pokken een epidemie werd, kermissen en bedevaarten verboden. Het Schiedamse college van burgemeester en wethouders vermeldde op 28 januari 1871 in de krant: volgens het bepaalde bij de art. 396 en 397 der algemeene policie-verordening voor deze gemeente, bij het ontstaan van kinder pokken in een gezin, het hoofd daarvan verpligt is aan of bij den hoofdingang zijner woning een papier te plaatsen waarop, in van de straat leesbare letters gesteld is: KINDERZIEKTE Het plaatsen van een bord paste men in veel gemeenten toe. Wet op besmettelijke ziektes In 1871 werd de Wet op besmettelijke ziektes ingesteld. Hierin werd bepaald dat kinderen uit gezinnen waar mazelen, difterie, roodvonk, pokken, tyfus of cholera heerste, niet naar school mochten. Zij mochten pas weer naar school gaan, acht dagen nadat er een dokter was geweest die geconstateerd had dat de ziekte was verdwenen. Dezelfde regel gold ook voor arbeiders, zij mochten pas na acht dagen weer naar werkplaats of fabriek gaan. Dat laatste was een zware maatregel, want niet werken betekende geen geld, dus ook geen eten. Ondanks het feit dat vaccinatie tegen pokken had bewezen een probaat middel te zijn, bleven er mensen tegen de plicht van het vaccineren strijden. Hoewel aan het einde van de negentiende eeuw bijna alle kinderen al naar school gingen, werd in 1901 de leerplicht voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar ingesteld. Dit had natuurlijk ook een posi tieve invloed op de vaccinatiegraad. Hoewel het een publiek geheim was dat bepaalde kinderen zonder pokkenbriefje op school werden gedoogd. Jaar Bevolking Doden 1868 19.325 557 1869 19.723 543 1870 20.231 512 1871 20.029 681 1872 20.313 729 Pokken uitgeroeid en cholera niet In 1928 werd de verplichte vaccinatie voor drie jaar opgeschort. Redenen waren de acties van tegenstan ders van vaccinatie en kritische medici die op bewezen gevallen van sterke bijwerkingen wezen. Pas in 1939 werd de Inentingswet van kracht, de vaccinatiegraad was inmiddels te sterk gedaald. Gewetensbezwaarden konden wel bij de burgemeester terecht om een brief te krijgen dat ze uitgezonderd waren. Vanaf 1974 worden in Nederland baby's niet meer tegen pokken ingeënt. Sinds 1980 is de wereld pokkenvrij verklaard door de WHO (World Health Organization). Cholera is echter nog niet uitgeroeid en eist nog steeds vele mensenlevens op plekken waar geen schoon (drinkjwater is. Vooral jonge kinderen zijn slachtoffer omdat zij, zeker als ze ook nog ondervoed zijn, snel uitdrogen en sterven. In de volgende Scyedam breng ik andere besmet telijke ziekten en de bestrijding daarvan voor het voetlicht. Bron: Verslag van den toestand der gemeente Schiedam door burgemeester en wethouders uitgebragt aan den gemeenteraad (1868-1872) Scyedam jaargang 47 nr. 1 15

Scyedam | 2021 | | pagina 15