erediensten gehouden door pastoor Koevoets met als uitdrukkelijk doel geld in te zamelen voor de fondsen. In het voor- en najaar gingen de leden van het kerkbe stuur - een erebaan - bij de parochianen langs voor een bijdrage aan de kerk. Deze gewoonte bleef bestaan tot in de dertiger jaren van de vorige eeuw. In de loop van de jaren werden diverse schenkingen gedaan waarmee de kerk werd verfraaid. Bijvoorbeeld de preekstoel van Franse steen met daarop een verguld koperen adelaar die als lezenaar dient. Het reliëf toont de prediking van Christus op de Olijfberg. De preek stoel werd geschonken door Georgius van den Burg en Magdalena Ham. Tussen 1894 en 1895 werd de kruiswegstatie geplaatst. Het zijn veertien schilderingen van de lijdensweg van Christus op koperen platen met een omlijsting in steen en marmer. Van de maker zijn alleen de initialen bekend: W.v.G. Een andere bron van inkomsten was de jaarlijkse huur of pacht van zitplaatsen in de kerk. In 1956 is dit systeem afgeschaft. Men betaalde tot die tijd 15 cent voor een zitplaats in het middenschip en 10 cent voor een zitplaats aan de zijbeuk. In 1933 bleek dat er een probleem was met de funde ring van de kerk. Bouwkundig inspecteur A.P.P. Roovers waarschuwde het kerkbestuur: "Als er niet snel wordt ingegrepen, bestaat er instortingsgevaar." Ook waren er in de boogconstructie van mergelsteen scheuren ontstaan. Men besloot meteen tot restauratie over te gaan en daarbij zoveel mogelijk gebruik te maken van werklieden uit de parochie. In november van dat jaar werd met de werkzaamheden gestart door aannemingsbedrijf Kuijpers en Kloppers uit Schiedam. In 1935 kwam het werk gereed. Van groei naar krimp Tot het begin van de jaren zestig groeide het aantal leden van de kerkelijke gemeenten in Nederland. Het aantal parochianen in de Jacobuskerk nam nog sterker toe door de stadsuitbreiding (Tuindorp) en nieuwbouw in Kethel. In 1958 werd een houten noodkerk op het erf van boerderij Groenoord in gebruik genomen. Deze noodkerk verloor zijn functie in 1967 door de bouw van de St. Martinuskerk aan de Willem Andriessen- Stien Timmers-Lansbergen, op de foto de middelste van de dames. Collectie Timmers-Lansbergen. 24 Scyedam jaargang 47 nr. 1

Scyedam | 2021 | | pagina 24