Ons Hofje mv^dtrrrwirsMy Hennie Konings In de jaren na de Tweede Wereldoorlog woonde Hennie Konings op het hofje tus sen de Lange Kerkstraaten de Herenstraat. Hij blikt onder meer terug op het primitieve maar toch ook gezellige wonen en op het leven op en rondom het hofje. Vanaf mijn geboorte in 1945 tot mijn twaalfde jaar woonden we met ons gezin op het holje. Iedereen noemde onze woonplek zo, want een echte naam had het niet. Langer geleden had het wel een naam. Toen heette het Holje van Verboom, maar dat was ver voor mijn tijd. Ons hofje was gelegen tussen de Lange Kerkstraat en de Herenstraat. Ik meen me te herinneren dat ik ooit las dat het eind achttiende eeuw gebouwd was. Ons postadres was Herenstraat 25/8. Iedereen woonde op Herenstraat nummer 25 met een klein nummer erachter. Mijn oma woonde naast ons op 25/10 en mijn oom met zijn gezin tegenover ons op 25/11. Mijn oma en opa kwamen in 1927 met hun gezin op het hofje wonen. Toen waren die woningen nog niet op het elektriciteitsnet aangesloten en mijn tante vertelde ooit dat ze in haar kinderjaren nog gaslicht hadden. Ons hofje kon je van twee kanten bereiken. Van de ene kant ging je in de Lange Kerkstraat ernaartoe door de Schotse Poort. Liep je die door, dan passeerde je eerst een paar woninkjes aan de linkerkant. Die woninkjes hadden een onmiskenbare krotuitstra ling en waren dan ook onbewoonbaar verklaard. Ze deden nog wel dienst als opslagruimte. In het midden van de steeg, aan de rechterkant, was er een deur naar het plaatsje achter een slagerij, die rechts van de Schotse Poort gelegen was. De steeg met de naam Schotse Poort eindigde op een plek die wij Achter de Heining noemden. Daar ging je dan een paar stappen linksaf een steeg in, die Bleekerstraat heette, waar de doorgang naar ons hofje was. Vanuit de Herenstraat, dus van de andere kant, kon je ook op het holje komen, via een toegangspoort die geen naam had. En na een smalle doorgang, waar rechts nog twee woninkjes gelegen waren, kwam je op ons hofje. Die twee woninkjes kon je wel het 30 Scyedam jaargang 47 nr. I

Scyedam | 2021 | | pagina 30