stond een emmer onder die kraan. In die emmer werd het water opgevangen van handen wassen, tanden poetsen en aardappelen afgieten en ook de koffie- prut en theebladeren werden in die emmer gegooid. Van de trap gevallen Geregeld moest die emmer geleegd worden in de plee, die buiten was. In het portaaltje leidde een ongelooflijk steile trap met smalle treden naar de zolder. Daar sliepen we met zijn allen. Op zolder stond zomer en winter het dakraam open. Dat moest wel vanwege de kooklucht van ons 'keukentje' die door dat gat in de vloer naar boven trok. De zolder had ongeverfd dakbeschot dat hier en daar kierde. De vloer bestond uit ongeverfde planken. De treden van de trap waren wel geverfd, maar iedere trede was in het loopgedeelte kaal en rond afgesleten. Mijn zusje en ik zijn meermaals van die trap naar beneden gevallen. Zo'n valpartij kon wel eens onge- lukkig aflopen, want als je beneden landde op de zinken emmer, die daar onder de kraan stond, kon je behalve schaafwonden en blauwe plekken ook nog ernstige verwondingen oplopen. Mijn zusje was dat op een zondagmorgen overkomen. Ze landde op de emmer vol met smerig water, die kieperde om en zij lag huilend in die troep. Ieder huisje op ons hofje had de beschikking over een eigen, ouderwetse plee, die buiten tegen het huisje aangebouwd was. Ter verduidelijking: een plee is geen doortrek-wc, maar bestaat uit een soort van rechthoekige, uit stenen gemetseld geval, met een houten plank op zithoogte er bovenop. In het midden van die plank was een gat, waar een houten deksel op lag. Deed je het deksel open, dan kwam de schijthuislucht je tegemoet. Het smal toelopende kanaal onder dat gat van die zitplank voerde de uitwerpselen direct naar het riool. De drollen vielen recht naar beneden in dat gat onderin. Ze streken in hun val wel langs de wand van het kanaal. Een keer per week werd het plaatsje geschrobd en de plee uitgeboend. Maar het kanaal waar de drollen door vielen bleef dat smerige, stinkende gat, ondanks het sop van de was dat er geregeld door gegooid werd. Ons wc-papier was aanvankelijk Het Vrije Volk, dat in smalle repen gescheurd aan een spijker hing, totdat later toiletpapier gangbaar werd. Op een keer probeerde een rat in de plee van mijn oma vanuit het riool naar boven te komen. Als kind vond ik dat beangstigend. In de tuintjes kon je wel eens een rat zien lopen en ratten vonden we zeer griezelig onge dierte. In onze plee was geen licht. In het donker deed je daar alles op de tast. Voor ons, kinderen, hadden we in de winter voor de nachtelijke aandrang een po op zolder staan. Als het vroor was een bezoek aan de plee voor een grote boodschap hoogst onaan genaam, want je zat dan in je blote kont op die ijskoude plank. Als je bij gunstiger weersomstan digheden er 's nachts wel eens uit moest voor een plasje/ging je gewoon in je pyjama naar buiten naar de plee. Toen ik elf jaar oud was kwam er enige verbetering in ons woongerief. Mijn vader had van iemand een 32 Scyedam jaargang 47 nr. I

Scyedam | 2021 | | pagina 32