Van de hoofdredacteur Sterke Vrouwen Stien Nolet-Kreijns en Elisabeth Koeten-Ooms werden in september 1919 de eerste vrouwelijke leden van de Schiedamse gemeenteraad. Herman Noordegraaf deed onderzoek naar Stien want over Elisabeth is al het een en ander gepubliceerd. Dankzij Facebook (ere wie ere toekomt) werd contact gelegd met Ne derlandse en Canadese familieleden en zo kreeg Stien niet alleen een gezicht (zie omslag) maar werd ook meer duidelijk over haar plotselinge vertrek uit Schie dam en haar omzwervingen daarna. Hier zit een ro man in. Stennie Gret was gehuwd met de Javaanse edelman Djajeng Pratomo, streed in het verzet en overleefde vrouwenconcentratiekamp Ravensbrück. Na de oor log werden Stennie en Djajeng lid van de CPN en pleitten voor de onafhankelijkheid van Indonesië. Han van der Horst las 'Revolusi' van David van Reybrouck en kwam daar hun levensverhaal tegen. Over oma Konings en An Ruigrok-Van Mil zijn misschien geen in het oog springende heldhaftige feiten te vermelden maar uit de bijdragen van Lidiwien Meijer en Hennie Konings komen wel sterke vrouwen naar voren. Met deze Scyedam is meteen een bescheiden monu ment voor elk van hen opgericht. De Scyedams be landen immers niet alleen bij het oud papier of in de kattenbak maar ook in de digitale krantenbank van het gemeentearchief. En daar zijn ze tot in lengte van dagen te bewonderen. Iets heel anders: verlangt u ook naar een gezellig terras, een druk stadsfeest of een zonnig zwembad? Staar dan weemoedig een tijdje naar de achterzijde van deze Scyedam. Reinard Maarleveld Inhoud 4 Gusto in de Tweede Wereldoorlog 9 Een verdwenen Havendijk 12 Wat hebben de pokken en de cholera ons geleerd? 16 Een Schiedamse en de Indonesische revolutie 18 Toen... 20 Boekennieuws 22 Kroniek van de Jacobuskerk 26 Stien Nolet-Kreijns 30 Ons Hofje 36 Architect Van Duin in Schiedam: Sandvik Staal N.V. Scyedam maart 2021 Jaargang 47 nummer 1 Losse nummers 5,00 ISSN: 0166.5472 Scyedam is een kwartaaluitgave van de Historische Vereniging Schiedam. Het blad wordt toegezonden aan leden en begunstigers. Redactie: Caroline Nieuwendijk, Merel van der Vaart, Marco Spruit Bleeker (lay-out) en Reinard Maarleveld (hoofdredactie). Eindredactie Vincent Krabbendam. Redactieadres: Hooiland 17, 3121 XD Schiedam E-mail: redactie.scyedam@gmail.com Adverteren in Scyedam? Stuur ons een e-mail I Niets uit deze uitgave mag zonder schriftelijke toestem ming van de redactie worden overgenomen. De redactie aanvaardt op geen enkele wijze aanspra kelijkheid voor feitelijke mededelingen van auteurs. Waar sprake is van historische beeld- of mening vorming, is dit altijd de mening van de auteur en niet de mening van de redactie. Kopij en beeldmateriaal: de redactie behoudt zich het recht voor, foto's en artikel(gedeelt)en voor hergebruik te bewaren. De redactie is niet aansprakelijk voor eventuele rechten die derden kunnen ontlenen aan door auteurs aangeleverd beeldmateriaal. De auteur verklaart door het aanleveren van beeldmateriaal ter publicatie impliciet dat dit beeldmateriaal vrij is van rechten, danwel dat de auteur daarover met rechtheb benden afspraken heeft gemaakt die publicatie niet in de weg staan. De redactie doet in overige gevallen haar best om rechthebbenden te achterhalen. Historische Vereniging Schiedam Secretariaat: Jos de Waardt Boet 18/3192 NJ Hoogvliet E-mail: secretaris@historischeverenigingschiedam.nl Website: www.scyedam.nl Ledenadministratie: A E M de Leede - Ham De la Marplein 15/ 3123 AC Schiedam Telefoon: 06 10 86 65 46 ledenadministratie@historischeverenigingschiedam.nl Opzeggingen dienen vóór 1 december gedaan te worden. Het lidmaatschap eindigt dan met ingang van 1 januari. Individueel lidmaatschap 20,50 Lidmaatschap per echtpaar 23,50 Lidmaatschap 65+18,50 De Historische Vereniging is een culturele ANBI Druk: Kapsenberg van Waesberge Voorzijde: Foto omslag: Stien Kreijns ca, 1922 - 1923. Foto Johannes van Doorne. Collectie Sonja Vernon-Woods. Achterzijde: Café 't Vierkantje, Broersvest, 1990. Foto Roel Dijkstra. Beeldbank GAS nr 20391. Jaarmarkt Lange Kerkstraat en Broers- veld. 28/05/1978. Foto Ton den Haan. Beeldbank GAS nr 23525. Stadserffestival 5 juli 2003. Foto: Jan van der Ploeg. Beeldbank GAS nr 25000. Zwembad Groenoord, 1965. Foto: Maltha. Beeldbank GAS nr 03678.

Scyedam | 2021 | | pagina 3