voorarrest - en een geldboete van 30.000, -. De Heer H.J.A.M. Smulders werd veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf onder aftrek van voorarrest en een geldboete van 13.000, -. De heer Smulders was in overeenstemming met de eis van de verdediging al twee weken eerder op vrije voeten gesteld na behande ling van de rechtszaak (22 augustus 1947). De boetes werden betaald door Werf Gusto. Dit wekte wrevel in de media, maar men ging voorbij aan het feit, dat Werf Gusto eigendom was van Conijn en Smulders. Bij de berechting en zuiveringen valt mij een aantal zaken op. Leidende figuren uit het ambtenarenappa raat, die het de industrie (waaronder de scheepsbouw) gemakkelijk maakte samen te werken met de Duitsers, zijn de de dans geheel ontsprongen. Slechts enkele scheepswerven, waaronder Werf Gusto, werden veroor deeld4'. Bij de veroordeling van Conijn heeft het feit, dat hij in 1943 met tientallen hooggeplaatste Neder landers maandenlang als gijzelaar van de bezetter heeft vastgezeten in St. Michiels Gestel en met regelmaat angstige momenten doormaakte, als er ergens weer een hooggeplaatste Duitser werd doodgeschoten door het verzet, geen rol gespeeld. Ook had de rechtbank geen boodschap aan het gegeven, dat de bijdrage van Werf Gusto tot de verster king van de vijandelijke oorlogs- en koopvaardijvloot in verhouding tot hetgeen andere Nederlandse werven ten behoeve daarvan hadden geproduceerd betrekke lijk gering was geweest. De omzet van Gusto bedroeg 'slechts' 35 miljoen5'. Met ontlastende feiten werd in het von nis geen rekening gehouden. Zo werden materialen door Werf Gusto achtergehouden en werden studenten en onderduikers door Werf Gusto tewerkgesteld. Het verzet heeft op het terrein van de werf munitie kunnen opslaan en er zelfs schietoefeningen gehouden. 6' De zaak Timmer De heer C. Timmer (bedrijfsleider) stond terecht, omdat hij er in eerste instantie voor zou zorgen dat de Powerloods, met daarin de acht in aanbouw zijnde motortorpedoboten, in vlammen zou opgaan. Dit was afgesproken met de projectleider van de motortorpe doboten de heer ir. P.A. van Hecking Coolenbrander en de viceadmiraal Doorman. Van Hecking Coolen brander heeft na de oorlog verklaard dat hij, toen hij met het beschadigde prototype van de motortorpedo boot TM 51 richting Hoek van Holland voer in de avond van 14 mei, zware rookontwikkeling zag op het terrein van Werf Gusto en er toen van uitging, dat de Powerloods in brand was gestoken. Later bleek dat Timmer de materialen die gebruikt moesten worden voor het aansteken van de brand, zoals houtkrullen en benzine verwijderd had, nadat bekend was geworden dat Nederland had gecapituleerd en de directie bang was voor mogelijke represailles. Timmer werd in een ingezonden brief verdedigd door Van Hecking Coolenbrander, die daarmee reageerde op een publicatie in dagblad Trouw van 18 november 1946: Onder het hoofdje van "een ergerlijk feit" deelt u mede, dat ik op de dag van de capitulatie naar Engeland vluchtte en dat aan mijn verzoek om de gehele loods, waarin zich de in aanbouw torpedoboten bevonden, in brand te steken, geen gehoor werd gegeven, met gevolg, dat de Duitse Kriegsmarine hierop beslag legde. Deze berichtgeving is eenzijdig en schept een volkomen verkeerde voorstelling van Zaken. Tot het tijdstip van overgave is het in brand steken van de fabriek iets dat alleen kan geschieden op last van de overheid, in casu de Marinecommandant Schiedam. Deze heeft opdracht gegeven zulks te doen, indien hij mij dat telefonisch zou mededelen, dan wel indien Duitsers op de werf zouden komen. Mijn vertrek van de werf Gusto had plaats dinsdag, 14 mei 1940, om 18: 30 uur, op welk tijdstip van de over gave aldaar niets bekend was. Vlak voor mijn vertrek heb ik de heer C. Timmer verzocht deze vernietiging te willen uitvoeren, indien de Marinecommandant Schiedam hem dit telefonisch verzocht, dan wel Duitsers de werf zouden betreden. Deze telefonische mededeling is nooit gekomen en tot het tijdstip der 4) Meihuizen, p.773 5) Rotterdamsch Parool De Schiedammer, 3 september 1947, pagina 3 6) Rotterdamsch Parool De Schiedammer, 3 september 1947, pagina 3 Scyedam jaargang 47 nr. I 7

Scyedam | 2021 | | pagina 7