Van Wapenkamer tot Kijkdepot IJkpunten in een verzamelgeschiedenis In Nederland zijn de meeste musea ont staan uit een particuliere collectie. Rijke mensen verzamelden uit wetenschappe lijke oogpunt of uit interesse voor kunst of historie een collectie bijeen. Eind 19e eeuw was er veel aandacht voor geschie denis en zo ontstonden er overal in Neder land lokale initiatieven die resulteerden in een museum. Zo ging het ook bij het Ste delijk Museum Schiedam. Schutterij Frans de Waas, luitenant-adjudant van de Schie- damse schutterij richtte in de jaren '90 van de 19e eeuw op de bovenverdieping van de Sint Joris Doele een wapenkamer in. Gerrit Visser Bastiaansz was Catrien Schreuder majoor van de schutterij en lid van de gemeen teraad van 1877 tot 1906 en wethouder van 1880 tot 1906. Hij voegde op zijn beurt oudheidkundige voorwerpen aan de presentatie toe en vroeg verza melaars in de stad om ook voorwerpen te schenken of in bruikleen te geven. De verzameling bestond uit oudheidkundige voorwerpen, met de nadruk op de Schiedamse schutterij: lansen, wapens en uitrus tingen van de schutterij. Museum In 1899 besloot de gemeenteraad van Schiedam de collectie in de Sint Joris Doele tot Stedelijk Museum Schiedam te bestempelen. Een jaar later werd er een budget beschikbaar gesteld voor inrichting, onder houd en aankopen. In 1906 werd de eerste muse umcommissie opgericht. In 1910 werd het museum opengesteld voor publiek, aanvankelijk alleen op woensdagmiddagen. Het museum kreeg ongeveer honderd bezoekers per jaar. Van custos tot conservator Na oprichting van het museum werd door de verschillende opeenvolgende museumcommissies nagedacht over het verwerven van objecten voor de collectie. Belangrijk daarbij was dat die voorwerpen in de collectie wel met de geschiedenis van de stad te maken hadden. Vanaf 1926 werd C.H. (Cord Hendrik) Schwager- mann aangetrokken als 'custos' (beheerder). Hij had een part-time aanstelling en was daarnaast kunsthan delaar. In 1938 werd er een nieuw reglement voor de Museumcommissie vastgesteld waarbij C.H. Schwa- germann werd gepromoveerd tot 'conservator'. De collectie werd gedeeld in een 'plaatselijk historisch' en een 'algemeen cultureel' gedeelte. In het laatste deel zaten kunstwerken en antiquiteiten die niets met de geschiedenis van Schiedam te maken hadden, maar Portret van Gerrit Visser Bastiaans, Topogra- fisch-historische atlas van het Gemeentearchief Schiedam. Beeldbanknummer: 61075. 80 Scyedam jaargang 47 nr.2

Scyedam | 2021 | | pagina 40