Door de niet genoeg te prijzen zorg en toe wijding van enkele ingezetenen is in de latere jaren zooveel mogelijk al datgene verzameld, wat op Schiedam's geschiedenis betrekking heeft boeken, platen, platte gronden, gedenkwaardige steenen, curiosa, kortom al wat zij konden machtig wordenmeestal is dit bijeengebracht in particuliere verzamelingen, die wij het ge noegen hadden te bezichtigen. Op de St. Joris Doele bestaat een half-officieele, half-particuliere verzameling, waarin menig stuk een veilige bergplaats heeft gekregen, dat zonder deze allicht verloren zou zijn gegaan. die vanwege hun artistieke waarde werden verworven. Sint Jacobs Gasthuis In oktober 1940 verhuisde het museum naar de linkervleugel van het in 1786 gebouwde Sint Jacobs Gasthuis. In het nieuwe museum was nu plek voor een aparte 'kunstzaak. Hier werden pronkstukken getoond, zoals het portret van Isabella Angus (1887) van Matthijs Maris en een schilderij van Kees van Dongen. Naar aanleiding van het openen van deze kunstzaal schonken diverse kunstenaars en particu lieren uit de regio kunstwerken aan het museum. De historische collectie kreeg met de intrek in het nieuwe gebouw ook een impuls. Een antieke hoekkast van de familie Nolet werd aangekocht en de gemeente werd aangeschreven om waardevolle spullen voortaan aan het museum over te dragen. N.V. Branderij en Gistfabriek Hollandia II schonk diverse objecten die de gistindustrie vertegenwoordigden. Ook de Tweede Wereldoorlog leek een impuls te geven aan de historische collectie. De heer Gips schonk tinnen en koperen voorwerpen, die anders door de Duitsers werden ingenomen. Ook zien we een mooi voorbeeld van wat we tegenwoordig 'rapid response collecting' noemen: De heer Schwagermann verzocht direct na het einde van de oorlog om voorwerpen van de luchtbescherming aan het museum te schenken. Door het verwerven van zoveel voorwerpen ontstond het idee om de museale ruimtes in het gebouw uit te breiden. Eigentijdse kunst Toen in 1952 C.H. Schwagermann werd opgevolgd door zijn zoon Daan verschoof de aandacht naar de moderne kunst. Dit was mede geïnitieerd door Steef de Vries, Goos Verweij en Piet Sanders, allen jonge, gedreven verzamelaars van eigentijdse kunst in Schiedam. Vanaf 1954 legde het museum zich toe op "thans levende beeldende kunstenaars", zelfs van "jonge kunstenaars." Daarmee was het Stedelijk Museum Schiedam een van de eerste musea in Neder land die zich richtte op het verwerven van eigentijdse kunst. De oprichting van de Vrienden van het Stedelijk Museum Schiedam in 1954 ondersteunde die nieuwe koers met schenkingen van onder anderen Piet van Stuivenberg en John Raedecker. Een aankoopbeleid dat ook directeur Pierre Jansen - vanaf 1956 en de daaropvolgende directeuren uitvoerden. De cultuur historische collectie heeft vanaf die tijd, in meer of mindere mate, op het tweede plan gestaan. Nationaal Gedistilleerd Museum Dat betekent overigens niet dat er niet meer werd verzameld of dat de collectie niet te zien was in het Detail van een artikel uit de Schiedamse Courant van 28 maart 1898 met de titel 'Gemeente-archief en gemeente-museum'. C.H. Schwagermann in het Stedelijk Museum Schiedam. Gemeentearchief Schiedam, Beeldbank nummer: 26596 (foto: M. Hijmans). Scyedam jaargang 47 nr. 2 81

Scyedam | 2021 | | pagina 41