ze. Het was ongetwijfeld goed bedoeld maar ik ben de schaamte voor deze vernedering nog steeds niet voorbij. Op de hoek van de Taansteeg bevond zich de IJshoek, waar ik van mijn ouders nóóit naar binnen mocht want deze winkel verborg een verschrikkelijk geheim. Ik vermoed nu dat er behalve ijs ook warmte geboden werd. Je had de Broekenkoning, slagerij Slieker, vishandel Fillekers, groenteboeren, Adams met zijn prachtige bestekken, slijterij Bergers, Radio Overdijk (volgens mijn moeder een afbetalingszaak), banketbakker Wijsbroek, te veel om op te noemen, en merk ik nu op mijn oude dag te veel om te onthouden. De meest unieke etalage had opticien van Roon. Middenin zijn etalage lag op een houten standaard een opengeslagen bijbel met een vergrootglas boven een treffend vers. Hij had, aldus opnieuw mijn moeder, zijn eigen gelooffie. Meneer van Roon droeg een grijze profetenbaard en leek wat dat betreft op dokter De Leeuw, die iedereen kende omdat hij altijd traag door de stad fietste. Van Roon was een voortreffelijk vakman, die mijn moeder met pris maglazen van haar hoofdpijnen afhielp, al mocht hij die naar eigen zeggen zonder tussenkomst van een oogarts niet verkopen. Hij legde ons dan ook de diepste geheimhouding op maar die kan nu wel worden doorbroken. Zeker ook omdat deze onge hoorzaamheid aan de wetten der mensen ongetwij feld paste in zijn eigen gelooffie. Al deze familiebedrijfjes kregen naarmate de tijd vorderde steeds meer concurrentie van winkelketels, supermarkten en de warenhuizen in Rotterdam. Veel ondernemers probeerden die aanval op hun bestaanszekerheid het hoofd te bieden door hun zaken en hun etalages een modern aanzien te geven. Zo zijn heel veel gevels op de Hoogstraat verziekt. Gelukkig blijkt nu dat er destijds weinig echt breek werk aan te pas is gekomen. Het was meer decor bouw, die het oude aan het oog onttrok. Geholpen heeft het allemaal niet. In 1930 al hadden de winkels op de Hoogstraat veel last van de Rotterdamse concurrentie. De Schiedammers namen massaal de tram naar C&A, V&D, de pas geopende Bijenkorf, Gerzon, Wassen, Peek Cloppenburg. Daarom verzon de voorzitter van de winkeliersvereniging Hoogstraat, A. van Duinhoven, in 1930 al de leuze 'De Hoogstraat Uw warenhuis'. Die A. van Duinhoven beheerde de Schiedamse Arbeiderspersboekhandel, onderdeel van de rode familie. Hij was daarnaast de Schiedamse redacteur van Het Volk, dagblad voor de Arbeiderspartij en een luidruchtig socialistisch raadslid. Zijn zoon Ton werd een beroemd acteur. Hij heeft dat talent zeker van zijn daverende vader geërfd, die ondanks zijn linkse overtuigingen toch door de middenstan ders op handen gedragen werd. Nu de Hoogstraat steeds verder wordt afgepeld, is het aan de nieuwe centrummanager Kitty Buijtendijk om in zijn voet sporen te treden. En aan haar baas, de voorzitter van de stichting Centrummanagement Maurice Haver kamp. We mogen met zijn allen hopen dat ze voor net zoveel heisa op de Hoogstraat zullen zorgen als hun grote en onvergetelijke voorganger.^ Han van der Horst. Historicus Voorzitter comité Open Monumentendag Schiedam Scyedam jaargang 47 nr. 4 185

Scyedam | 2021 | | pagina 47