n 7. HUIS TE RIVIERE 82 voorspoed van die tijd. Kooplieden, edelen en rijke burgers lieten een gebouw in hun bezit vereeuwigen om ermee te pronken, of om het belang van hun familie te onder strepen. In het licht van deze ontwikkeling kan het kasteelportret van Huis te Riviere worden gezien. Aangezien het kasteel bij de vervaardiging van het schilderij al was verwoest, wilde de familie Van Mathenesse wellicht een aandenken hebben aan het stamslot dat eeuwenlang aan hun familie had toebehoord, een teken van hun status en welstand. De opvallende witte zwaan in de slotgracht op het schilderij bena drukt dit gegeven: de vogel verwijst naar de zogeheten ‘zwanendrift’ van de familie, het adellijk recht om zwanen te mogen houden. Het was een van de rechten ver bonden aan het huis, dat statusverhogend werkte15. bevindingen uit archeologisch en bouw historisch onderzoek wijken soms af van het schilderij, zoals het formaat van het poortgebouw rechts en de locatie van de traptoren van de donjon. Daarnaast wor den bepaalde elementen van het schilderij niet in dezelfde vorm of op dezelfde plek teruggevonden op zestiende-eeuwse kaarten, zoals het poortgebouw links en het water op de voorgrond. Het schilderij moet zijn gemaakt op basis van beschrij vingen van iemand die zich nog kon herin neren hoe het eruit zag in ongeschonden staat, of - aannemelijker - op basis van een bestaande tekening, die waarschijnlijk verloren is gegaan. Dat de schilder niet alleen maar heeft gekopieerd, blijkt uit een aantal ‘pentimenti’ (veranderingen die de kunstenaar heeft aangebracht tijdens het schilderproces). Zo blijkt uit de infrarood- en röntgenopnamen dat de schilder op verschillende plekken al schilderend heeft gezocht naar de juiste vorm - bijvoorbeeld bij de horizon en rond de toren en het dak van het kasteel (afbeelding 6)16. Conclusie Op de vraag of het schilderij een betrouw bare voorstelling is van het kasteel aan het einde van de zestiende eeuw, kan niet eenduidig ‘ja’ worden geantwoord. De Afbeelding 7 Infraroodfoto van het schilderij Huis te Rivie re vóór de restauratie. Foto: René Gerritsen. Afbeelding 6 Stadserf met de archeologische resten van het 13de-eeuwse Huis te Riviere (in rood), gecombineerd met de huidige bebou wing (in grijs). Bureau Oudheidkun dig Onderzoek van Gemeentewerken Rot terdam (BOOR), 2010 Gemeentearchief Schiedam, beeldnr. 36257. u

Scyedam | 2022 | | pagina 10