Schiedam in zwart-wit... herinneringen aan de jaren 40 aflevering #9 HERINNERINGEN en plakwerk gemist. 86 Juf Schreuder is streng, zeer streng. Ze heeft haar ‘lievelingetjes’ en die wonen meestal aan de voor haar goede kant van de Westerhavenbrug, met andere woorden niet in de Gorzen. Soms houdt ze een rekenwedstrijd met stukjes fruit en brood als beloning. Begerenswaardig in de schaarse naoorlogse tijd. Winnen doe ik nooit. Rekenen... op mijn eerste en tweede rapport staat een 5! Lezen en taal liggen me beter. Daar moeten Jaap en Gerdientje, deel 1 en 2, de boekjes van Anne de Vries voor het tweede leer jaar een bijdrage aan hebben geleverd. De verhalen over de twee kinderen zijn vroom en honingzoet, maar er straalt oals ik al eerder schreef zijn door de oorlogswinter de eerste twee schooljaren teruggebracht tot één. Kort na de bevrijding wordt het schooljaar 1945/46 (voor mij de tweede klas) een jaar waarin ik aan de hand van oudere zusjes de weg naar school vind. De 5 voor rekenen lijkt het bewijs van een achterstand na een bijna geheel gemist eerste leerjaar 1944/45, waarin ik ‘thuison- derwijs’ krijg van mijn oudste zus. School tje spelen is van alle tijden en mijn zus speelt wat graag de juf voor haar jongere zus en broertjes. Daarnaast zie ik me in mijn herinnering met haar aan de grote tafel in de woon kamer zitten: ze zit al in de zesde klas en probeert (wellicht op aandringen van mijn moeder) in die schoolloze oorlogswinter mijn lees- en schrijfniveau te verbeteren. ook een vooroorlogs gevoel van warmte en veiligheid uit (de eerste druk verscheen in 1938). Zoetje ‘Wie vind je het aardigste meisje van de klas?’ Het lijkt een onschuldige vraag van mijn zus. Zoetje, antwoord ik zonder aarzelen. Het is de naam waarop ik val. Gretha, Coba, Ans... als je die naam op een G tekstTom Bezemer De basisschool heet in de jaren veertig nog lagere school en telt zes klassen. Voorafgaand zou ik vanaf 1942 onder normale omstandigheden de kleuterschool bezocht hebben. Die is in de oorlog ondergebracht in de consistorie van de Julianakerk aan de BK-laan. In die onzekere oorlogsjaren vindt mijn moeder dat niet verantwoord en dus heb ik het knip- en plakwerk gemist. Volgens sommigen een niet meer goed te maken hiaat in mijn schoolloopbaan... ui Naar de Kuyperschool

Scyedam | 2022 | | pagina 14