41 i 91 Samen met de Poldervaart en de Babbersmolen herinnert het stoomgemaal aan het belang van een goede waterhuishouding voor dit gebied. De Stich ting Schiedamse Molens zou graag de bezoekers van de Babbersmolen doorverwijzen naar de restanten van het gemaal, maar in de huidige staat valt er voor de leek niet veel te zien. Winkelman had een persoonlijke band met het gemaal. Als jongen werkte hij er. Tot eind 19e eeuw staat hij in bronnen vermeld als ‘stoker’. Aan het eind van zijn carrière, zo’n twintig jaar later, had hij zich zelfs opgewerkt tot directeur van de kaarsenfabriek. Een indrukwekkende promotie. Wat opvalt is dat het model twee keer twee schoepenraderen heeft, terwijl het echte gemaal twee maal drie schoepenra deren had. Volgens een krantenbericht uit 1904 was dit om te voorkomen dat het model al te groot zou worden. Een pragmatische aanpassing. Winkelman werkte twee jaar lang in zijn vrije tijd aan het model, vermoedelijk rond 1900. In 1904 verscheen het model in de etalage van de recent geopende rijwielhandel Sport Magazijn op de Hoogstraat. De zeventienjarige zoon van Winkelman werkte en woonde daar. On geveer een jaar later schonk Winkelman zijn creatie aan het Stedelijk Museum Schiedam. Wat het model zo charmant maakt zijn de vele details. De klotsende golfjes, de handgeschilderde voegen tussen de baksteentjes. Aan de wand hangen gereedschap en reserveonderdelen en in een hoekje staat een tafeltje met een krukje ernaast. Op tafel een oliekan, poetsmateriaal en twee sleutels. Alsof een jonge Hendrik Winkelman net de kamer uit is... Het Gemeentearchief en het Stedelijk Museum Schiedam beheren namens de gemeente duizenden documenten, foto’s en voorwerpen. In deze rubriek vertellen ze het verhaal achter een object. Deze keer: Stoomgemaal De Vijf Sluizen, Stedelijk Museum Schiedam. Objectnummer: H-1332. ’W’ n het meest zuidelijke puntje van de Polder vaart bij Vijfsluizen staan, verscholen tussen het groen, de restanten van het voormalig stoomgemaal Van der Goes. In 1864 trad dit gemaal voor een eerste proefmaling in wer king, in de jaren ’30 werd het in functie vervangen door een kleiner dieselgemaal. Het Stedelijk Museum Schiedam beheert een, naar verluidt bewegend, schaalmodel van het gemaal. Het model werd ge maakt door Hendrik Winkelman (1853-1916), voor man bij de stearinekaarsen fabriek Apollo aan de Voorhavenkade. I r Afbeeldig 3 (boven) Het model van stoomgemaal Van der Goes met tweemaal twee schoepenraderen. 2021, Stedelijk Museum Schiedam. Afbeeldig 4 (midden) Het stoomgemaal Van der Goes gezien vanuit het zuidwesten. Rechts Volkstuinvereniging Vijfsluizen. Ca. 1950, maker onbekend. Afbeeldig 5 (onder) Foto van de machinekamer van stoomgemaal Van der Goes. 1936-1937, Werkspoor N.V. Am sterdam. oo ’T 0 Z 0 a CM CM bQ 4*: tekst Merel van der Vaart

Scyedam | 2022 | | pagina 19