Charles Jeurgens 97 Nu houdt Jeurgens zich met heel andere dingen bezig. Hij is betrok ken bij wat met een modern be grip heet de dekolonisatie van de geschiedenis. Dat begrip is voor verschillende uitleggingen vatbaar maar het komt erop neer dat niet alleen de geschiedschrijving maar ook de (westerse) bronnen over de rest van de wereld nogal getekend zijn door vooroordeel en een een zijdige blik. Voorbeeld: het westen heeft de rest van de wereld de beschaving gebracht. Het was in Schiedam al duidelijk dat hij het ver zou brengen. Charles Jeurgens was sterk geïnteresseerd in milieuproblematiek en vervuilde gronden. Hij maakte reclame voor archieven als plekken waar je tijdig informatie over chemische schade aan de bodem kon vinden. Daar lag immers vaak informatie over welke bedrijven er op welke plek ken waren gevestigd. Als je wo ningbouw wilde plegen op een stuk grond waar vroeger bijvoorbeeld een loodwitfabriek had gestaan of waar de schutterij anderhalve eeuw met kruit en kogels had geoefend, nou dan wist je het wel. Ik moest ook aan Charles Jeurgens denken toen de ombouw van het spoor naar Hoek van Holland tot metro steeds vertraging opliep, omdat men in de grond veel te laat allerlei ongerech tigheden aantrof. Had men maar tijdig in de archieven gekeken! Dat had wellicht miljoenen gescheeld. Op een vergadering over beeld en geschiedenis viel ineens de naam Charles Jeurgens. Die kennen wij Schiedammers nog wel. Hij was de voorganger van Laurens Priester als gemeentearchivaris van Schiedam. Lang zetelde hij niet op die posi tie want hij vertrok naar graziger weiden. Inmiddels is Jeurgens hoogleraar Archiefwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam. Hij treedt nog op als adviseur van het Nationaal Archief waar hij lang heeft gewerkt. In de wereld van de archieven woedt nu een discussie over de terminologie die men moet gebruiken om ingangen aan te geven. Het zijn woorden die je intikt om bronnen te ontdekken. Daar zijn nogal wat termen bij die vroeger gangbaar waren maar tegenwoordig door delen van de bevolking als deni grerend en beledigend worden ervaren. Het bekendste voorbeeld daarvan is neger, dat door sommigen tegenwoordig zelfs wordt aangeduid als het n-woord of gespeld als n..r. De vraag is of je zulke termen moet vervangen door andere, die niet als belediging worden ervaren en of dit hoort bij de dekolonisatie van de geschiedenis. Het schijnt dat de gemoederen in de archiefwereld hoog oplopen. Tegenstanders spreken over geschiedvervalsing en een ‘woke-terreur’. Voorstanders hebben het over racistische termen die verwijderd moeten worden. Het is jammer dat de gedachtenwisseling zul ke ideologische vormen heeft aangenomen en jouw eigen positie nu een lakmoesproef is. Deug je of deug je niet? Ben je een wokie of ben je dat niet? Volgens mij is het allemaal een non-discussie. Iedereen moet zich op de website van welk archief dan ook thuis kunnen voelen. In dat licht is het een kwestie van wellevendheid om beledigende termen te vervangen door andere. Dat maakt de archie ven niet minder toegankelijk. Iedereen die op een website naar bronnen zoekt, vangt regel matig bot omdat de gebruikte termen niets, te weinig of de verkeerde dingen opleveren. Dan probeer je het met andere woorden en als je helemaal ten einde raad bent, vraagje iemand van de staf om hulp. Zo werkte dat altijd al. Er is geen enkele reden om aan te nemen dat het anders zal worden als Charles Jeurgens zijn karwei heeft afgemaakt. Het komt volgens mij allemaal dik in orde. En je hoeft het hele proces niet te verstoren met ideologisch gekrakeel. Ik hoorde wel iets anders dat mij niet beviel. De gewraakte en vervallen termen blijven be schikbaar voor het personeel van het Natio naal Archief. Als dat klopt, is het een kwalijke zaak. Er mag geen kaste van hogepriesters en hogepriesteressen ontstaan met toegang tot geheime woorden die voor het gewone volk verborgen blijven. H O R s Han van der Horst is historicus en voorzitter van de Historische Vereniging Schiedam en van het Comité Open Monumentendagen Schiedam. CO 'rr c z 0 a CM CM O CM bO 44=

Scyedam | 2022 | | pagina 25