s 99 - Het schilderij is gemaakt door Marius Richters, een van de meest vooraanstaande Rotterdamse kunste naars in de twintigste eeuw. Hij was schilder, teke naar, graficus en glazenier. Hij was de man van de glas-in-loodramen in de Grote- of Sint Janskerk, die in oktober 1952 gereed kwamen. In de tijd dat Van der Hoeven orgelles kreeg, heeft hij Richters aan het werk gezien alsook De Leeuw orgel zien en horen spelen. Het schilderij moet dus uit het begin van de jaren vijftig stammen. Toen er begin van deze eeuw een tentoonstelling was van Richters’ werk in de Hillegon- dakerk, waar hij, zoals gezegd, organist was, hing daar ook dit schilderij. De eigenaar was een rijke Rotter damse familie, die kunst verzamelde, waaronder werk van Richters. Van der Hoeven wist te vertellen wie en wat er op het schilderij te zien was, want dat was niet bekend. Het stond ook niet op de achterzijde. Na beëindiging van de tentoonstelling gaf de familie hem het schilderij, omdat zij vonden dat hij er meer aan had dan de familie. Aad van der Hoeven Aad van der Hoeven (1941) heeft een indrukwekkende loopbaan in de wereld van de muziek achter de rug. De dag na de aanbieding, op 1 mei dus, sloot hij die af. Na veertig jaar nam hij afscheid als organist van de Hillegondakerk in Rotterdam-Hillegersberg. Hij is geboren en getogen in Schiedam. Hij was eerst woon achtig in Schiedam-West om daarna te verhuizen naar de Lorentzlaan 58. Hij groeide op in een hervormd kerkelijk gezin, dat kerkte in de Grote Kerk. Zijn vader was scheepstimmerman bij Wilton-Fijenoord en was orgelliefhebber. Die liefde droeg hij over op zijn zoon. Deze kreeg al vanaf zijn zesde jaar orgelles. Vanaf zijn elfde jaar was dat bij de organist van de Grote- of Sint Janskerk, Jacq. P. Bekkers, die van 1938 tot zijn overlijden in 1980 als zodanig aan die kerk verbon den was. Voor f 10,- per maand kreeg Aad elke week orgelles van Bekkers. In de tijd dat de lonen nog laag waren, kon zijn vader niet meer lessen betalen. Bek kers zag echter wat in zijn leerling en gaf hem twee lessen per week. Tot zijn achttiende jaar heeft hij les gehad. Inmiddels ging hij Bekkers assisteren. Na zijn debuut gemaakt te hebben op het orgel van de oud- katholieke kerk op de Dam, werd hij op zijn zestiende jaar al organist van de Nederlandse Protestanten Bond (Westvest 90), terwijl hij indien nodig Bekkers verving bij rouw- en trouwdiensten in de Grote- of Sint Janskerk en als deze op zondag verhinderd was. Op zijn achttiende jaar werd hij vervolgens cantor organist van de Prinsekerk in Rotterdam-Blijdorp om in 1967 zijn opleiding af te ronden aan het Rotterdams Conservatorium (orgel, koordirectie en kerkmuziek). In datzelfde jaar werd hij gevraagd om dirigent te worden van het Toonkunstkoor. Dat was heropge richt op initiatief van de toen nieuwe burgemeester H. Roelfsema, die, zelf muzikaal zijnde, meegezongen had in het Toonkunstkoor in Groningen (waar hij vandaan kwam) en vond dat in Schiedam ook weer zo’n koor moest komen. Van der Hoeven is tot 1977 dirigent gebleven en maakte dit koor, zoals unaniem in de pers werd geconstateerd, tot één van de meest representatieve koren van de stad. Al lang niet meer in Schiedam wonend, heeft hij altijd een band gehou den met deze stad en was het voor hem voor de hand liggend om het schilderij aan de Grote- of Sint Jans kerk te schenken. Hoe kwam hij aan het schilderij? Marius Richters De schilder en glazenier Marius Johannes Richters (1878-1955) is onder meer bekend door de wandschil deringen die hij maakte voor het Rotterdamse stad huis. Van zijn omvangrijke werk is vooral het panora ma dat hij in april 1940 tekende bekend. Velen kochten een reproductie, die meer dan eens een plaats aan de wand kreeg. Voor ons schilderij is van belang dat hij, opgegroeid in een gereformeerd gezin na een peri ode dat het geloof hem weinig zei, een hernieuwde belangstelling voor het geloof kreeg. Dat was onder invloed van de hervormde predikant H.T. Oberman van de Zuiderkerk aan de Glashaven in Rotterdam Centrum. In de jaren twintig werd hij nadrukkelijk een christelijk geïnspireerde kunstenaar. In 1928 deed hij belijdenis in de Nederlandse Hervormde Kerk. Hij ging ook steeds meer bijbels geïnspireerde kunst maken alsook gebrandschilderde ramen in kerken. Van het vooroorlogse werk valt te noemen de kerk in Naaldwijk (1922), de Hillegondakerk (1923) en het me gaproject in de Zuiderkerk, dat begon in 1925 en zijn afronding vond in 1939. Dit levenswerk werd met de Zuiderkerk op 14 mei 1940 door het bombardement 3 tl co T O z a. CM (M 44=

Scyedam | 2022 | | pagina 27