I c SCHENKING SCHILDERIJ 100 vernietigd. Richters had echter de veer kracht om na de oorlog zijn werk als gla zenier van kerkramen voort te zetten. Hij groeide uit tot een christen-kunstenaar, die als zodanig erkenning vond in de pro- testants-christelijke wereld. Na de oorlog maakte hij glas-in-loodramen in de kerk van Aalten (1946) en Stolwijk (1948/1949). Daarbij werd steeds verwezen naar de ramen in de Zuiderkerk. Geheel in lijn hiermee vroeg het College van Kerkmees ters van de Hervormde Gemeente Schie dam in 1950 na de kort daarvoor gereed gekomen restauratie van de kerk om een glas-in-loodraam te maken in het midden koer. In 1951 aanvaardde het College het ontwerp. Daarna volgden opdrachten eerst voor het middenraam, vervolgens voor de twee ramen daarnaast en ten slotte voor de twee kleinere buitenramen. Steeds moest er weer geld ingezameld worden om het project te voltooien. Dit tweede levenswerk van Richters, dat ook zijn laatste grote werk was, vond in oktober 1952 zijn afronding. Bij de overhandiging sprak Richters nog een kort dankwoord uit dat hij eindigde met de woorden ‘Soli Deo Gloria’ (God alleen zij eer). verzorger van cursussen. Hij bleef dat tot vrijwel het einde van zijn leven doen. In 1925 werd hij stadsarts, die de zorg ver richtte voor mensen die geen medische zorg konden betalen. In 1928 werd hij ook politiearts. Voorts gaf hij lezingen over onder meer sterrenkunde, een gebied dat ook tot zijn interesses behoorde. Door dit alles werd hij een bekende persoonlijkheid in Schiedam, hetgeen versterkt werd door zijn markante verschijning: de lange baard. Voorts was hij de enige huisarts in Schie dam die geen auto reed. Hij vond een auto een onding, waarvan het gevaar - veroor zaken van ongelukken - werd onderschat. Aanvankelijk vervoerde hij zich per motor, later per fiets, de haren wapperend in de wind met de stethoscoop stekend uit zijn jaszak. Zoals het Rotterdamsch Nieuws blad in een interview met hem schreef op 17 augustus 1957: ‘Het Schiedamse straat beeld zou verarmen wanneer daar de spectaculaire verschijning van dokter A.D. de Leeuw zou ontbreken.’ In de oorlog viel hij nog extra op omdat hij demonstratief oranje in een knoopsgat droeg. Zijn grote passie was de muziek. In Schie dam nam hij zijn oude liefde weer op: or gelspelen en vooral Bach. Typerend is dat hij in de tijd dat hij gemobiliseerd was, een militair muziekkorps had opgericht. Hij nam les bij de vooraanstaande Rotterdam se organisten J.H. Besselaar en Hendrik de Vries, de organist van de Rotterdamse Laurenskerk. Al spoedig ging De Leeuw orgel spelen in Schiedam. In 1922 vinden we vermeld dat hij een orgelbespeling zal verzorgen in de Grote- of Sint Janskerk. Hij ging de organist van deze kerk vervangen als deze verhinderd was en gaf concer ten. Ook oefende hij in deze kerk, want thuis had hij alleen een harmonium staan. S ui A.D. de Leeuw Adrianus Dionijs (Nijs) de Leeuw werd op 21 januari 1883 in Nieuw-Lekkerland geboren. Hij studeerde aanvankelijk waterbouwkunde aan de Technische Hogeschool Delft, maar omdat die studie hem niet beviel, zwaaide hij om naar de studie genees-, heel- en verloskunde in Leiden. Na ook nog kort colleges gevolgd te hebben in Parijs en Duitsland (o.a. in de homeopathie) rondde hij in 1913 zijn studie af. Hij vestigde zich op 1 februari 1914 als huisarts in Schiedam. Zijn huis/ praktijk was het pand op de Westvest/ hoek Griffioenstraat (Westvest 12), dat kort daarvoor was klaargekomen. In de gevel zit nog steeds een steen met het jaartal 1913 erop. De Leeuw is er altijd blijven wonen. Hij was nog maar kort werkzaam in Schiedam toen hij in augustus 1914 gemo biliseerd werd voor het leger als officier van gezondheid met als standplaatsen Den Haag en Hoek van Holland. Op 1 februari 1919 hervatte hij zijn praktijk. Al spoedig ging hij allerlei activiteiten naast zijn werk als huisarts ontplooien. Vanaf 1919 was hij verbonden aan de Schiedamse E.H.B.O. als medisch adviseur en daarna ook als Afbeelding 3 Marius Richters in de Grote Kerk in Schie dam. Jaartal onbe kend. Foto: Chr. Breur. GAS Beeldbank 11511. Afbeelding 4 Standaart Orgelfa- briek, hier nog geves tigd in Rotterdam aan de Gerrit van der Lindestraat. In 1923 vestigde het bedrijf zich aan de Nieuwe Haven in Schiedam. Eigenaar A.W. J. Stan daart staat vierde van rechts. Foto: onbekend, 1915. GAS Beeldbank 27522. (A

Scyedam | 2022 | | pagina 28