92 De Hoog straat is terug! Jl 90 102 107 Wilton-Fijenoord Interactief Museum UIT ONZE COLLECTIE Stoomgemaal De Vijf Sluizen, Stedelijk Museum Schiedam TOEN... Kon je voor een duppie een oranje molentje kopen VERHEDEN Hoogstraat 120: toen en nu 97 STADSKRONIEK Charles Jeurgens 2S Als vrijwilliger in het bezoekerscentrum van de Historische Vereniging (Hoogstraat 74A) heb ik jaren lang Schiedammers ontmoet die hun nood klaagden over het verval van de Hoogstraat. Je hoorde dan on geveer het volgende: “Meneer, op zaterdagmiddag kon je hier vroeger over de hoofden lopen. Mensen gingen naar de Hoogstraat als ze wat nodig hadden. Er zaten zoveel winkeliers en die woonden ook nog boven hun winkel. En moetje nu eens kijken, het is een schande. Alles staat leeg en het ziet er smerig uit.” Het eerste wat ik dan deed was ze meenemen naar buiten en naar Hoogstraat 78 (hoek Hoogstraat - Lange Achterweg) wijzen. “Kijkt u nu eens naar dat pandje, ziet dat er niet geweldig uit? Prachtig gere noveerd en nu is het een mooie kledingwinkel. En zo zijn er veel meer panden hoor. Niet zo somber, het wordt echt steeds fraaier hier.” Daaraan knoopte ik dan nog een verhaal vast dat in veel binnensteden de oude winkelstraten het moeilijk hebben. Supermark ten en online winkelen hebben het speelveld definitief gewijzigd. Meestal werden we het niet eens en stapte de be zoeker hoofdschuddend en napruttelend op. Maar de tekenen dat de Hoogstraat op de weg terug is worden duidelijker. De bakker en de groenteboer zijn verleden tijd maar er zijn nieuwe ondernemers die bijzondere diensten en producten aanbieden en er bewust voor kiezen zich in het hart van de oude stad te vestigen. Op Hoogstraat 94 is kunsthistorica Suzanne Klüver een lijstenatelier begonnen. Daarnaast biedt ze kunst en antiek aan. Op Hoogstraat 120 zijn Rick in de Bradet en Diana de Man druk bezig met het her stel van een oud winkelpand. Diana restaureert en conserveert schilderijen. De benedenruimte wordt straks haar werkplaats. Ze staan, samen met het bak kersechtpaar Van Apeldoorn, op de achterzijde van deze Scyedam. Het levende bewijs dat de Hoogstraat nooit meer wordt zoals vroeger maar wel terug is als plek voor ondernemers en bewoners. Deel 2/2 Reizigers in Schiedam tijdens de Republiek Het Wilton-Fijenoordmuseum (in wording) VA O R s tekst Reinard Maarleveld CC 0 Z 0. CX CM vo 44= I

Scyedam | 2022 | | pagina 3