77 Het Huis te Riviere werd tussen 1258 en 1262 ge bouwd in opdracht van Aleida van Holland (1228- 1284), in de door haar gekochte polder Nuwer Scye. p het schilderij is het kasteel te zien in welstand, nog voordat het aan het eind van de zestiende eeuw verviel tot een ruïne (afbeelding 1). Tot nu toe werd aangenomen dat de voorstel ling daarom voor of kort na de verwoesting van het kasteel geschilderd moest zijn. In 2021-2022 werd het schilderij gerestaureerd, voornamelijk vanwege de sterk vergeelde vernislaag. Voorafgaand aan de restauratie werd aanvullend materiaaltechnisch onderzoek uitgevoerd om de techniek en de conditie van het schilderij goed in kaart te brengen. Zo werd het verfoppervlak be keken onder de microscoop en gefotografeerd in infraroodlicht en röntgenstraling. Ook werd dendro- chronologisch onderzoek uitgevoerd, een methode om houten objecten - zoals panelen van schilderijen - te dateren aan de hand van de groei- of jaarringen in het hout. Uit dit onderzoek bleek dat het schilderij halverwege de zeventiende eeuw is gemaakt, dus een halve eeuw na de verwoesting van het kasteel. Wat zegt dit over de betrouwbaarheid van de afbeel ding? In hoeverre kunnen we ervan uitgaan dat het kasteel er voor de verwoesting ongeveer zo uitzag als op het schilderij? Om deze vragen te kunnen beantwoorden, moeten we eerst wat dieper ingaan op andere bronnen over het kasteel, maar ook op de herkomst, de voorstelling en de functie van het schilderij. Aleida was een dochter van graaf Floris IV van Holland (1210-1234) en getrouwd met Jan I van Avesnes (1218-1257), graaf van Henegouwen. In 1258 kreeg zij, inmiddels weduwe en moeder van zeven kinderen, het voogdijschap over de toen vierjarige Floris V (1254-1296). Na het overlijden van zijn vader, graaf Willem II van Holland, was hij in 1256 in naam graaf van Holland ge worden. Als zus van Willem 11 en tante van Floris V wierp Aleida zich op als regentes van het graafschap. Ze zocht naar manie ren om haar invloed te versterken, vooral vanwege de langdurige strijd om Zeeland tussen Henegouwen en Vlaanderen. Het was geen toeval dat Aleida de moeras sige polder aan de Schie uitkoos voor haar woning te Nuwer Scye: de plek was zeer strategisch vanwege de verbinding met de Merwe (nu: Nieuwe Maas) en met de Schie, die daarin uitmondde. Het kasteel functio neerde als een soort toegangspoort tot het graafschap Holland, en was daarmee een belangrijk steunpunt aan de noordflank van Zeeland. Na de dood van Aleida werd het kasteel achtereenvolgens eigendom van haar zoons Floris van Henegouwen (ca. 1255-1297) en Jan II van Avesnes (1247- 1304). Haar achterkleinzoon Willem IV van Holland (1307-1345) gaf het kasteel in 1339 te leen aan Jan Dirks van Mathenesse (1285-1345). De familie van Mathenesse zou er vervolgens eeuwenlang blijven wonen. Het slot kreeg dan ook een tweede naam: burcht van Mathenesse. De burcht werd al in 1351, aan het begin van de Hoekse en Kabeljauwse twisten, grotendeels verwoest. Daarna werd hij in wat bescheidener formaat weer op gebouwd. In 1574, aan het begin van de Tachtigjarige Oorlog, waren er Staatse Een kleine geschiedenis Op het schilderij is het kasteel afgebeeld vanuit het westen, vanaf de Broersvest. Het gebouw ligt in een bos- en waterrijk landschap. Op de voorgrond is water te zien en daarachter een lage muur met links een poortgebouw. Het kasteel zelf is omgeven door een slotgracht, waarin onder meer een witte zwaan zwemt. Van het hoofdgebouw zien we de westelijke gevel met vier woonlagen en drie trapgeveltjes. Daarachter verrijst een hogere woontoren, de don jon. Deze heeft een kegelvormig dak, een borstwe ring met kantelen en rechts een uitgebouwde, ronde traptoren. Rechts naast het hoofdgebouw leidt een houten brug op steigers naar een poortgebouw, dat achter een huis met een trapgevel staat. In de nok van dit huis is een nest met ooievaars te zien. Wat is de geschiedenis van het kasteel dat hier zo promi nent is afgebeeld? a I S Sr tekst Rozanne de Bruijne Afbeelding 1 Onbekende schilder, Huis te Riviere, ca. 1640-1660. Olieverf op paneel, 59 x 81,5 cm Collectie Stedelijk Museum Schiedam. Gerestaureerd met steun van de Vereniging Rembrandt (mede dankzij haar VriendenLoterij Res tauratiefonds). Foto: studioRAW, Breda. oo ’T O Z 0 CM CM

Scyedam | 2022 | | pagina 5