f V SM HUIS TE RIVIERE 78 soldaten gelegerd in het kasteel. Er brak tot twee keer toe brand uit en de solda ten lieten het uitgewoond achter1. Dat was het begin van het verval. De inwo ners van Schiedam wilden de burcht niet herbouwen, uit angst dat de Spanjaarden het als steunpunt zouden gaan gebruiken. Vandaag de dag is het onderste deel van de vierkante donjon het enige wat nog rest van het Huis te Riviere. De ruïne aan de Broersvest ligt een beetje verstopt; overschaduwd door het stadskantoor en Theater aan de Schie. In 1258 bestond het kasteel alleen nog uit een solitaire, versterkte toren met muren van drie meter dik. Rond 1260 werd deze donjon opgenomen in een groter kasteel met een noord- en een westvleugel. In de jaren 1970 is de ruïne ingrijpend gerestau reerd en deels gereconstrueerd. Het is dan ook haast onmogelijk om de plattegrond van de donjon definitief vast te stellen. In zijn proefschrift over middeleeuwse woon torens in Nederland heeft Taco Hermans verschillende varianten voor het grond plan uiteengezet. In de ruïne zijn volgens hem geen aanwijzingen gevonden voor de uitgebouwde ronde traptoren, die we op het schilderij rechts van de donjon zien. Hij vermoedt juist dat er een traptoren met spiltrap was in een andere hoek van de versterkte middentoren3. De fundamenten van de westvleugel waar we tegenaan kijken op het schilderij, en de noordvleugel die we nog net zien achter de linker trapgevel, zijn teruggevonden bij archeologisch onderzoek. In de jaren 1970 zijn de fundamenten van de buitenmuren aan de noord- en westzijde tot een hoogte van ca. 0,3 meter opgemetseld met stenen die in de slotgracht waren gevonden tij dens restauratiewerkzaamheden4. Archeologisch onderzoek heeft aange toond dat het kasteel aan het eind van de dertiende eeuw werd uitgebreid met een voorburcht. Deze was van de hoofdburcht gescheiden door een gracht, en strekte zich zuidelijk van de donjon uit op het terrein van het huidige Stadserf. Het hele kasteelcomplex was omgeven door een gracht en muren van ca. 50 bij 55 meter. Op de grafelijke residentie te ‘s-Graven- hage na was dit het grootste kasteel van Holland. De voorburcht verdween groten deels na de verwoesting in 1351. Van het poortgebouw rechts op het schilderij is de fundering teruggevonden, maar in werke lijkheid was dit gebouw kleiner dan door de schilder is voorgesteld5. Breed onderzoek Komt de aanblik van het kasteel op het schilderij overeen met de bevindingen naar aanleiding van archeologisch en bouwhistorisch onderzoek? Het is niet eenvoudig om de morfologie van een kasteel te bepalen op basis van onderzoek naar restanten die zich onder of net boven het maaiveld bevinden. Toch konden veel feiten worden vastgesteld dankzij opgra vingen en onderzoek in de jaren 1947-1948, 19 62,1970,1974,1983,1995 en 2013. Het is bijvoorbeeld correct dat het kasteel werd omgeven door water. Totdat het gebied in de twintigste eeuw werd bemalen, bleef het moerassig en overstroomde het regelmatig. De burcht werd gebouwd op een soort eilandje, een verhoging van het terrein boven het waterniveau2. Oudste afbeeldingen Om een beeld te krijgen van de morfologie van een (deels) verdwenen kasteel kun nen tekeningen en cartografisch materiaal ook bruikbaar zijn - al zijn ze niet honderd procent betrouwbaar als historische bron. De vroegst bekende afbeelding van het kasteel staat op de oudste plattegrond van Schiedam, kort na 1558 gemaakt door de cartograaf Jacob van Deventer (ca. 1505- Q 1- I Vih Sajiróuüt - Afbeelding 2 Jan Jansz. Potter, Kaartboek van de aan het Sint-Jacobsgast- huis toebehorende landerijen, 1571-1572 Fol. 1 verso, Kaart van percelen gelegen ten noorden van de 'Schielantschen dijck’ en ten noordwesten van de stad Schiedam (detail). Pen in zwart, penseel in kleuren op perka ment, ca. 32 x 43 cm. Gemeentearchief Schiedam, Atlas van Potter, inv.nr. 245. Afbeelding 3 Jacob de Gheyn (II), Kaart van Schiedam, 1598 (detail). Gravure, met de hand gekleurd, 48 x 41,8 cm. Collectie Gemeen tearchief Schiedam, beeldnr. 60899. in i

Scyedam | 2022 | | pagina 6