79 De op een-na-oudste (en waarschijnlijk betrouw baarste) afbeelding van het kasteel staat in het kaartboek van de landmeter Jan Jansz. Potter (ca. 1530 - ca. 1590) uit 1572. Ook hier is het kasteel afgebeeld in ongeschonden staat, slechts twee jaar voor de brand in 1574. Potter maakte dit kaartboek in opdracht van het Sint-Jacobsgasthuis in Schiedam. Hij heeft het grondbezit van het gasthuis zorgvul dig nagemeten en alle percelen vervolgens uitge tekend. Huis te Riviere is afgebeeld op fol. 1 (verso) van het kaartboek, gezien vanuit het noordoosten (afbeelding 2). Zowel op de kaart van Potter als op het schilderij is het kasteel helemaal omgeven door water. Ook is op beide voorstellingen de hoofdburcht door een gracht gescheiden van een lager gebouw aan de zuidkant, met als verbinding een brug op steigers. Maar terwijl het zuidelijke gebouw er op de kaart van Potter uitziet als een geheel, zijn op het schilderij drie afzonderlijke gebouwen te onder scheiden. Ook lijkt de donjon bij Potter even breed te zijn als de noordvleugel. Het is goed om te beseffen dat de gebouwen op de kaarten van Potter niet altijd even natuurgetrouw zijn weergegeven: zijn hoofd doel was om de percelen vast te leggen; de gebou wen moesten vooral herkenbaar zijn. Rechts van het kasteel ligt op de kaart van Potter de Overschiese (of Delftse) poort, die aan het begin van de Broersvest lag bij de brug over de Schie. Mis schien verwijst het poortgebouw links op de voor grond van het schilderij naar deze stadspoort. Op 1575). Huis te Riviere is hier nog niet verwoest, maar de tekening is te schematisch om iets te kunnen zeggen over opbouw of details van het kasteel. In het midden op de voorgrond zit in de lage muur een uitstul ping met boogvormige nissen en schietgaten, die op de kaart van Potter herkenbaar is als een halfronde nis in de vestingwal. Volgens de kaart van Potter was er gras tussen deze wal en de stad. Het is daarom vreemd dat op het schilderij een strook water op de voorgrond geschil derd is. Dit water heeft ook nog eens een andere kleur dan het water van de slotgracht tus sen de wal en het kasteel. Uit onderzoek van de restaurator is echter gebleken dat de verf op de voorgrond van het schilderij oorspronkelijk is, en dus geen latere overschildering. de stadsplattegrond van Jacob de Gheyn II (ca. 1565-1629) uit 1598 ziet de Overschiese poort er wat breder en robuuster uit, maar opvallend is de overeen komst van het spitstorentje links (afbeelding 3). Het Huis te Riviere is op de kaart van De Gheyn overigens al een ru- ine. In werkelijkheid stond de stadspoort verder naar links dan op het schilderij, maar in de zeventiende eeuw pasten schilders de werkelijkheid vaker aan ten gunste van de composi tie. Hoe het ook zij, het poort gebouw functioneert op de voorgrond in ieder geval goed als repoussoir, als brenger van diepte in het schilderij. De details In 1672 schreef de kunstenaar en architect Jacob Lois (ca. 1620-1676) een boek over de geschiedenis van Schieland. Hij verluchtigde het manuscript met talloze tekeningen, waar onder van de ruïne van Huis te Riviere. Ook maakte hij een tekening naar het schilderij, met daarnaast de notitie: ‘De afbeeldinghe van het slot van Mathenesse bij het geslacht in schilderije soo bewaert’6. Dit suggereert dat het schilderij in 1672 in het bezit was van de T OO 'T 0 Z 0 cd <N GM =H= ie. HI fumermvlfn G<^irate- fJ!et 4.iet X iet 6 tule m amen blut üniunt vm MevU& "X fut heyfiydx (llirfft

Scyedam | 2022 | | pagina 7