SCHIE- A 750 s Han van der Horst 123 Het is nog herfst, maar toch wordt het tijd dat we ons opmaken voor de verjaardag van Schiedam. Bijna ze- venhonderdvijftig jaar lang hebben wij deze hoogtijdag overgeslagen, maar nu wordt het tijd voor wat de Engelsen noemen een invented tradition. Dat is iets nieuws waar van je beweert dat het al heel lang gebeurt. We moeten dus zeggen: uiteraard slaan we de verjaardag van Schiedam in 2023 niet over. Hoe moetje dat doen? Als onze voorvaderen van een eeuw geleden op dit idee waren gekomen, hadden ze het wel geweten. Dan verzorgde men een historische optocht met ridders, vrouwe Aleida te paard op een dameszadel, potsenmakers, burgers, herauten en de eerste stadsomroeper. Het organiseren van zulke evenementen was sinds de negentiende eeuw in heel Ne derland een kolfje naar de hand van het verenigingsleven. De datum is 18 maart, heilige Cyril- lus van Jeruzalem. Op die dag in het jaar 1275 verleende Aleida de Schiedammers hun stadsrecht. En dat nemen we dan maar als de geboortedag van onze stad. Daar is na de Tweede Wereldoorlog niet veel van overgebleven, van die traditie. Op de openingsavond van Open Monumentendagen (twee keer open achter elkaar: wat lelijk geformuleerd!), die traditioneel door de Historische Vereniging Schiedam wordt georganiseerd, wa ren oude filmpjes te zien met zulke gekostumeerde manifestaties in de oude binnenstad. Dit krijgen we in 2023 vast niet voor elkaar. Ook trompetters op het bordes van het oude Stadhuis, hmmm. Het fantase ren krijgt weer de vrije loop. Toen Schiedam 400 jaar diploma tieke banden tussen Turkije en Nederland vierde - door onze stad genoot Haga gesmeed - hadden wij haremdames in draagstoelen door het centrum moeten voeren, want zo deden de vrouwen van de sultan destijds boodschappen. Zij verborgen zich uiteraard geheel ach ter gordijnen. Daaruit kwam soms een ranke arm te voorschijn die priemend naar een artikel in een marktkraam wees. Dat reikte de koopman dan ter inspectie aan. Als je dat nou, dacht ik, in Schiedam eens nadeed. Zo nu en dan wijst de sultane in de draagstoel iemand uit het publiek aan. Die krijgt dan door een eunuch een kortingsbon uitgereikt, te besteden bij een Schiedamse winkelier. Kijk, dat is nou het gebruik van historische gegevens voor de stadspromotie. Aan de andere kant; waar haal je in godsnaam mensen vandaan die, gekleed naar de trant van Istanboel anno 1620 de godganse dag met een meisje in een draagstoel rond willen draven? Nog los van het feit dat iemand dit misschien wel seksistisch zou willen noemen. Toch vind ik datje niet meteen in onmogelijkheden moet gaan denken, maar in kansen. Verrek, daar komt weer een fan tasie naar boven: als we nu graaf Floris en zijn Isabelle eens mascotte maakten van alle activiteiten op het gebied van sport, spel en jeugd. Aan Floris, de ambitieuze zoon van vrouwe Aleida, heeft Schiedam het stadswapen met de leeuw te danken. Hij zelf - een echte rid der zonder vrees of blaam - ging op avontuur in Zuid-Europa. Daar trouwde hij prinses Isabella de Vil- lehouardin en redde haar vorsten dom Achaia. Dat is het westelijk gedeelte van Griekenland. Graaf Floris uit Schiedam. Onze held, onze ridder. Prinses Isabella, zijn superwoman. Zo doen we dat. Over minder dan driejaar al is Schiedam toe aan zijn 750-jarig bestaan. De pas aangetreden wethouder Anouschka Biekman heeft de voorbereidingen in haar portefeuille gekregen. Als we er nog iets behoorlijks van willen maken met zijn allen, dan is snelle actie geboden. Zó n jubileum kan natuurlijk niet de verantwoordelijkheid van het openbaar bestuur blijven. Dat moet voortkomen uit de hele Schiedamse gemeenschap. Daar horen dragende rollen bij voor het bedrijfsleven, het maatschappelijk middenveld, het onderwijs, de sport en niet te vergeten de Historische Vereniging Schiedam. is historicus en voorzitter van de Historische Vereniging Schiedam en van het Comité Open Monumentendagen Schiedam. ‘i Q_ CD z

Scyedam | 2022 | | pagina 15