i.2.7 chiedam kende, net als vele andere ste den in Nederland, in de decennia na de Tweede Wereldoorlog een ware hausse aan nieuwbouwprojecten om de naoor logse woningnood het hoofd te bieden. In Schiedam was er ook voor de oorlog al de wens om meer woningen te bouwen. Zo ontwikkelde de woningcorporatie Volkshuisvesting tussen 1916 en 1925 al plannen voor een tuinstad in de Nieuwlandse polder, de laatste vrije ruimte binnen de stadsgren zen. Dit plan is echter nooit uitgevoerd. In 1941 wordt de gemeente Kethel en Spaland op geheven. Het grondgebied wordt verdeeld tussen Vlaardingen, Rotterdam en Schiedam. Die laatste gemeente krijgt veruit de meeste grond erbij. Voor Schiedam is het een gouden kans. Al tijdens de oor log wordt een gedetailleerd plan geschreven voor de stadsuitbreiding die door deze verschuiving van de gemeentegrenzen mogelijk is gemaakt. Tuindorp in de weilanden Tuindorp is de eerste wijk die op het nieuwe Schie- damse grondgebied gebouwd zal worden. Bij ople vering was de wijk omringd door weilanden. Vanuit de huizen aan de Hargsingel kon men nog de koeien in het land zien lopen; boer C.P.M. Lansbergen had daar zijn boerderij Groenoord. In 1959 is de boerderij afgebroken en boer Lansbergen is naar Harreweg 8 verhuisd. De Poldervaart en de spoorlijn tussen Rot terdam en Hoek van Holland lagen tussen de nieuwe woonwijk en het centrum van Schiedam. De A20 werd pas eindjaren 1960 aangelegd. De 241 wonin gen in Tuindorp zijn opgeleverd in 1952 en wijken af van de meeste andere Schiedamse nieuwbouwpro jecten uit de eerste twee decennia na de oorlog. In zowel het eerder gebouwde Nieuwland als het later opgeleverde Groenoord werden vrijwel uitsluitend portiekwoningen en hoogbouw a - z Afbeelding 1 De Perenlaan gezien vanaf de Molensingel, circa 1951. Fotograaf onbekend. Beeldbank Gemeentearchief Schiedam nr. 50364. Afbeelding 2 Tuindorp Kethel in aanbouw, 1951. Foto: AVIODROME, Lely stad. Beeldbank gemeen tearchief Schiedam nr. 11813. CM CM ui

Scyedam | 2022 | | pagina 19