a Vestigt U te Kethel DE HUUR IN TUINDORP KETHEL 70JAAR TUINDORP 128 neergezet. Tuindorp, de naam zegt het al, was een wijkje met een dorps karakter waar uitslui tend eengezinswoningen werden gebouwd. De sociale wonin gen werden over het algemeen toegewezen aan ambtenaren en gezinnen met twee kinderen. Een verplichting van bureau Volks huisvesting was dat op maan dagmorgen de matten geklopt moesten worden voordat de was werd opgehangen. Het was “een o zo nette buurt met in elke straat wel een auto” (uit een interview met mevrouw Loes van Hattum door Barbara Klomp in 2002). 6 lT) Systeembouw Nadat er voor de oorlog al op kleine schaal in verschillende Nederlands steden was geëxperimenteerd met systeembouw, nam deze bouwmethode in de wederop bouwperiode een ware vlucht. Ook de woningen in Tuindorp Kethel werden niet gemaakt uit hout en baksteen, maar prefab uit beton en staal. Er werd gekozen voor Airey-woningen, naar Engels ontwerp van Sir Edward Airey, en woningen ontworpen door de Nederlandse architect Frans Wel- schen. De Airey-woningen werden voor de Nederlandse markt ook wel NEMAVO Airey-woningen genoemd, omdat ze door Nederlandse Maatschappij voor Volkshuis vesting (NEMAVO) werden gemaakt. Met systeembouw kon sneller worden ge bouwd, men had minder last van de naoor logse schaarste in bouwmaterialen zoals baksteen en hout, én voor veel van het werk was weliswaar precisie, maar weinig vakkennis vereist. Dat aan de introductie van een relatief nieuw bouwsysteem ook nadelen kleefden, zouden de bewoners in Tuindorp al snel aan den lijve ondervinden. De huurprijs van de 102 Airey- en 100 Welschenwoningen is door B, en W. be rekend op f 6.60 per woning per week, met een extra huur van f. 0.15 per woning per week wegens de in en bij de wonin gen aangebrachte bijzondere voorzienin gen en een bijdrage van f, 0.25 wegens onderhoud van de voortuinen en haagjes van de achtertuinen, per woning per week. De huurprijs van de 37 Aireywoningen is nog slechts voorlopig berekend, voo de vaststelling zullen echter nog instanties moeten worden gehoorct ivie stelt zich voor t.z.t. een voorstel betref fende de verhuring van deze won g eDe huurprijs van 5 winkels J winkel per week moeten bedragex e huurprijs van 2 winkels kan nog niet worden vastgesteld. De k0^^inv?^anat|p en geyser komen voor rekening van de huurders. Afbeelding 5 (onder) Kran tenbericht over de huurprijs van de woningen en winkels in Tuin dorp Kethel, Nieuwe Schiedamse Courant, 29 november 1950. Afbeelding 4 (boven) Recla metekst uit het tijdschrift Schie damse Gemeenschap, mei 1959. UJ Afbeelding 3 De bouw van Tuindorp Kethel, 1950. Foto: C.M. Tholens. Beeld bank gemeentear chief Schiedam, nr. 04669. x-t- In dit landelijk gebied van Schiedam is een verandering bezig zich te voltrekken, waarvan wel niemand ooit ge droomd zal hebben. Tussen de spoorweg naar Delft en de Poldervaart ligt het Schiedamse stadspark, voorzien van sportvelden, wandel en fietspaden, kanovijvers, speelterreinen, kinderboerderij. Een toeristische attractie dus voor groot en klein. Uitstekende busverbindingen in beide richtingen en winke liers die zich beijveren niet alleen de bewoners, maar ook hun die Kethel als vakantie- of rustoord voor kortere of langere t(jd bezoeken, het beste van het beste te bieden. Tuindorp Kethel is dus het ideale woonoord voor hen, die houden van rust in een landelijke omgeving.

Scyedam | 2022 | | pagina 20