zw fe-~ I 3 I III 1 I 1 2 2'«* r-R 2 137 In 1968 werkte Leo KLeinekoort weLeens in café De AmsteLbron op de Koemarkt. Zo kwam hij in contact met degene die de koffiemachines van Illy naar Neder land transporteerde. Leo en zijn vrouw Marijke zagen het wel zitten om samen met Piet en Riet van Slobbe in Schiedam een koffiehuis te beginnen. Zo introdu ceerden ze de espresso in Schiedam. De aquarellen hadden ooit frisse kleu ren, maar dat is nauwelijks meer te zien. Ze zijn nu zo bruin dat ze niet meer mooi zijn. De oorzaak hiervoor was het licht, maar vooral de tabaksrook waar ze aan bloot hebben gestaan. De aquarellen schoonmaken lukte niet, maar eigenlijk hoeft dat ook niet. Soms hoeft iets niet mooi te zijn omdat het verhaal erbij zo mooi is. Een aantal jaar na de opening van De Koffiepot besloten de twee echtparen al tot een verbouwing. De hele kelder van Hoogstraat 22-24 werd uitgegraven. Daar opende het viertal de uitgaansgele genheid Onder de pot. Hier schonken ze wel alcohol. Toen het sieradenzaakje Jasmijn in 1985 wegging, konden Hoogstraat 22 en 24 bij elkaar worden gevoegd. Bij de ver bouwing sneuvelde de achterwand met beddenpan en aquarellen. De aquarel len belandden bij Leo thuis in een kast. Totdat onlangs een vrijwilliger van het Gemeentearchief, Eric Zwennis, eens bij Leo kwam praten. Toen besloot Leo de kunstwerken een mooie plek in het Gemeentearchief te geven. De Koffiepot had een ander concept dan een gewoon café. Het was alleen over dag open en vooral bedoeld voor het winkelend publiek. Er werd geen alcohol geschonken. De Schiedamse horeca was er dan ook van overtuigd, dat De Kof fiepot het niet zou redden. Het tegendeel bleek waar: het bleef tot de sluiting op 12 mei 1990 een goed lopende zaak. Afbeeldig 3 (links) 2Ï LI a Z t! I’ jmh e begonnen in het pand op de hoek van de Hoogstraat met Broersveld. Dat was decennialang een bakkerij geweest, dus niet meteen geschikt voor een koffiehuis. Geld voor een aannemer was er niet, dus deden de vier de grootscheepse verbouwing zelf. Het café kreeg een hippe jaren zeventig uitstraling, hoewel het pas 1968 was. Op de wanden kwamen donkere panelen afgewisseld met banen groene stof. Vier gezellige ouderwetse olielampen hingen met een ketting aan het plafond. Een bar met ‘Oudhollandse hoge krukken’ en een zwevend plafond bekleed met oranje jute. Op de grond goud-bronskleurige tegels en houten stoelen en tafels met vrolijke kleedjes. Op de achterwand een deur met bronsbeslag, een antieke bed denpan en drie aquarellen van Octave de Coninck, voorstellende Molen De Drie Korenbloemen, de zijkant van het Ste delijk Museum Schiedam en het Zakken- dragershuisje.’ De Coninck tekende ook de uitnodigingskaart voor de opening van het nieuwe koffiehuis. Op 11 febru ari werd De Koffiepot met een receptie geopend. 2* tekst Caroline Nieuwenclijk 1 Het Nieuwe Stadsblad 12 februari 1969 I. Afbeeldig 4 (midden) De Koffiepot in 1968. Pen tekening van O. de Coninck. Beeldnummer 50880. Afbeeldig 5 (rechts) De zijkant van het Stedelijk Museum Schiedam in 1954. O. de Coninck. Beeldnum mer 62437. Molen De Drie Koren bloemen met rechts hotel Beijersbergen. O. de Coninck. Beeldnummer 62436. GM H I 1 i:. i, 2 1 itii

Scyedam | 2022 | | pagina 29