Schiedam in zwart-wit (10) herinneringen aan de jaren 40 Vil HERINNERINGEN ro 138 Als je jarig bent mag je trakteren en met een paar vriendjes de andere klassen rondgaan om felicitaties en plaatjes in ontvangst te nemen. Vervelend als je te gelijk jarig bent met een klasgenoot: dan mag je min der vriendjes meenemen op je tocht door de school... Tussen de middag een lange pauze om thuis te eten, op woensdagmiddag vrij, maar op zaterdagochtend gewoon naar school. Het schooljaar verloopt volgens een vast patroon dat begint met de dagelijkse bijbelvertelling; behalve op maandag wanneer we één voor één het psalmvers van de week opdreunen. We zingen een lied en gaan ver volgens aan de slag met rekenen, taal, schrijven (met de kroontjespen die op het slechte papier blijft haken achter de vezels) en lezen, waarbij Jaap en Gerdientje in deel 5 en 6 met ons meegroeien. Aardrijkskunde herinner ik me voornamelijk als topografie; klassikaal zeggen we de rijtjes op: Rotterdam, Schiedam, Vlaar- dingen, Maassluis, Hoek van Holland. Die plaatsen moeten we dan op de blinde kaart van Zuid-Holland voor de klas aanwijzen. Onrust Begin september wandel ik met mijn klasgeno ten het lokaal van meester Baatenburg binnen en schuif als vanzelfsprekend naast vriend Nico in de tweepersoonsbank. Van dat jaar in de vierde klas herinner ik me voornamelijk de onrust. Meester Baatenburg - die eigenlijk Baatenburg - de Jong heet maar die toevoeging laten we meestal weg - heeft moeite om lastige klasgenoten, zoals brutale Jaap en stoere Joop, in bedwang te houden. Voor Jaap lijkt school een noodzakelijk kwaad; hij helpt liever de groenteboer wanneer die met zijn kar de vaste klanten langsgaat. Joop stottert en compen seert dat met tegendraads gedrag. Ze voelen allebei intuïtief aan dat ze de grenzen bij deze meester op kunnen zoeken en weten de druk steeds verder op te voeren. De straf ondergaan ze als overwinning. Er moeten dat jaar vast en zeker leuke dingen gebeurd zijn, maar ik herin ner me daar niets van; echter wel die constante onrust. S UJ 6 eb Het derde leerjaar bij meester Soeters sluit af met een schoolreis per boot naar het strand van Hoek van Holland. De zonneklep die ik bij een strandki osk koop, komt ook tijdens de erop volgende schoolvakantie goed van pas: de zomer van 1947 herinner ik me als buitengewoon warm.1 De zon schijnt in mijn beleving elke dag en zorgt achter de lange schutting op de Westfran- kelandsedijk vooreen aangename temperatuur van het zwembadwater. En boven een vergrootglas brandt diezelfde zon met een sissend geluid kleine gaatjes in de afgedankte celluloid pop van mijn zus. 9ee/ 2 tekst Tom Bezemer 1 De weerstatistieken karakteriseren deze zomer als de warm ste van de twintigste eeuw. Naar de KuyperschooL

Scyedam | 2022 | | pagina 30