zd 141 van mijn spookverhaal. Op één zin na weet ik totaal niets meer van de inhoud. Maar wel wat er in de klas gebeurt. Het is stil en het blijft stil... Ook als ik moet nadenken over het vervolg. Tot mijn verbazing ervaar ik dat die pauzes goed werken; juist dan zie ik ogen die vragen: Kom op! Vertel! Hoe gaat het verder? Ik las meer pauzes in en werk - intussen met meer zelfvertrouwen - naar die ene zin die ik nooit vergeten ben en die ik nu - ruim zeventig jaar later - de climax van het verhaal zou noemen. Met een grafstem, samen met mijn zus geoe fend, laat ik het witte spook de myste rieuze zin uitspreken: “Lever... lever... ze hebben mijn lever opgegeten.” Gespannen stilte. Voor me zie ik grote, geschrokken en vragende meisjesogen. Joop en Jaap buigen zich met open mond naar voren... Dan pak ik de draad weer op en beëindig ik het verhaal dat waarschijnlijk goed afliep. Met het karakteristieke korte handgebaar krijg ik toestemming om terug te lopen naar mijn bank. Maar deze keer klinken achter mijn rug de woorden “Goed ge daan.” Een complimentje van meester Van der Bor, daar moetje lang van genieten. Is hier de vertelkick geboren die ik later Er moeten in die jaren hon derden van dit type foto zijn gemaakt. Wie op internet zoekt moet concluderen dat de Schip- holfotograaf er een goede nog vele malen zal beleven als ik met mijn stem een klas of een kerk vol kinderen in de ban van een mooi verhaal kan houden? Schoolreis Aan het eind van het schooljaar gaan we in de bus, samen met de zesde klas, op schoolreis naar Schiphol. Voorin een grote melkbus met limonade waaruit onze meegenomen bekers met een enorme soeplepel af en toe gevuld worden. Behalve het ontstaan van de foto herinner ik me weinig van die dag. Er gaan vier meesters mee en de vrouw van meester Soeters. Vingen de juffen op school de overige klassen op? Aan de vele dichtgeknepen ogen te zien kijken we recht in de zon. s a L. I, i 'F Afbeelding 4 Voor jaar 1949 - Met klas 5 en 6 naar Schiphol. Links staat meester Baatenburg de Jong. Op dezelfde rij derde van Links meester Soe- ters met naast hem zijn vrouw, en vijfde van links meester Van der Bor. In het mid den, met handen op de schouders van een leerling, meester Van den Berg. Fotograaf onbekend. 41 Afbeelding 3 Schoolplaat “Weide landschap bij Schie dam". Maker H.J. Wolter. Uitgever P. Noordhoff te Gronin gen. Collectie auteur.. (M Ld r- Z I -''j

Scyedam | 2022 | | pagina 33