I Z/^Z- s HERINNERINGEN 142 EL Het duidelijkst herinner ik me de ‘creatieve’ vrijdag middagen. Uit een grote doos met plaatjes, foto’s en ansichtkaarten kiezen we een afbeelding die de meester in een schoolschrift plakt met de opdracht er een verhaal bij te schrijven. Te midden van het zuchten en steunen van enkele klasgenoten geniet ik ervan. Binnen korte tijd is mijn opstelschrift vol, maar meester Van de Berg plakt er een nieuw schrift aan vast waardoor het in de loop van het jaar een lijvig boekwerk wordt waarin vele met een rood potlood geschreven ‘achten’ staan. Begint hier mijn liefde voor creatief schrijven? Als ik naar mijn rapport van dit schooljaar kijk zie ik bij taal steeds 8/8 staan, zon der verklaring, maar ik vermoed dat Van den Berg onderscheid maakte tussen een beoordeling voor de reguliere taallessen en de vrije expressie van de vrijdagmiddag. Nog steeds betreur ik het dat bij een verhuizing de verhalenbundel is zoekgeraakt. boterham mee verdiende. Nu, ruim zeventig jaar later, zie ik niet alleen mijn klasgenoten. Er vallen ook an dere zaken op: die harde, geperforeerde ondergrond die niet prettig aanvoelde aan je knieën heet Mars ton Mat3 en werd onder meer gebruikt om tijdelijke start- en landingsbanen aan te leggen. Het toont aan dat Schiphol in 1949 nog volop werkt aan de weder opbouw. De zandhopen links op de foto lijken daar eveneens op te wijzen. Mijn oog blijft ook haken aan de naam Paramaribo en het vignet erboven. Vergis ik me, maar lijkt dat niet heel erg op de nu veelbespro ken afbeeldingen op de Gouden Koets? En dan verlaat ik de lagere school. Op vrij dag 21 juli 1950 loop ik voor het laatst de Dr. Abraham Kuyperschool uit en wandel ik met een bijbel onder de arm de jaren vijftig in. Wat kan mij nog gebeuren... - Q Creatief schrijven Bevorderd naar het zesde leerjaar. Zo staat het op het laatste cijferrapport dat meester Van der Bor uitschrijft. En zo beland ik in september 1949 in het benedenlokaal met uitzicht op de Stadhouderslaan, het lokaal van ‘hoofd der school’ Van den Berg. Als zesdeklassers mogen we via de speelplaats gebruik maken van de achteringang van de school. Het wordt een rustig voortkabbelend jaar waarin meester Van den Berg ons klaarstoomt voor het vervolgonderwijs. Voor leerlingen die naar de HBS of de Mulo zullen gaan gebeurt dat ook nog in extra lessen taal en reke nen na schooltijd. vereniging voor Bij het verlaten der school Aan het eind van het schooljaar deelt meester Van den Berg de rapporten uit. Vervolgens krijgen we allemaal een bijbel met de handtekening van de meester. Verder is het een schooldag als alle andere. Geen feestje, geen afscheidsmusical, toen een volkomen onbekend begrip. Een aantal klasgenoten zal ik in september terugzien op de Rehoboth-mulo aan de Tuinlaan, de “carrièreschool voor het ‘gewone’ volk.”4 bij liet verlaten der school Schiedam: f A Afbeelding 5 Het inlegvel voorin de bijbel met handtekening van “het hoofd der school”. Dit is het laatste artikel in deze serie. Tom Bezemer overweegt om de verhaten te bewerken voor een boek, uitgebreid met meerdere nieuwe verhalen over dezelfde periode, vele afbeeldingen en een twintigtal gedichten over Schiedam. Wie op de hoogte wil blijven kan (zonder koopverplichting) een e-mail sturen naartombeze- mer@hetnet.nl of een bericht naar Schans 18,1261 MK Blaricum. iD Or. A. Kuyperschool StadhouJersIaan 30 GE» -■ RMEERD SCHOOLONDERWIJS TE SCHIEDAM is l 'itgereikt aan 3 https://en.wikipedia.org/wiki/Marston_Mat 4 De kwalificatie is de ondertitel van het boek “De Mulo” geschreven door Wim Daniels. liet hoofd der school

Scyedam | 2022 | | pagina 34