De eerste Turkse werknemers van de Vereenigde Glasfabrieken 113 Deze ontwikkeling kan niet los worden gezien van een landelijke trend. In de jaren 1950 stimuleerde en faciliteerde de Nederland se overheid emigratie naar landen als Canada, Austra lië en Nieuw-Zeeland om de naoorlogse schaarste en grote bevolkingsgroei het hoofd te bieden. Zo’n tien jaar later ontstond er een tekort aan ar beidskrachten, met name in laagbetaalde en vaak fysiek zware banen. Eén van de oplossingen voor dit tekort zagen bedrij- Turkse medewerkers. In eerste instantie werden Turkse mannen bena derd die in de Belgische mijnen werkten en mo gelijk interesse hadden in ander werk. Later vond de rekrutering in Turkije zelf plaats. Kazim Ertekin kwam in 1965 naar Schiedam om te gaan werken in de glasfabriek. Hij be vond zich in de voorhoede van honderden Turk se mannen, vrouwen en kinderen die van Schie dam hun nieuwe thuis maakten. Hun verhaal is onderdeel van een belangrijke episode in de Schiedamse en Nederlandse geschiedenis. n 1963 rekruteerde de Schiedamse afde ling van de Vereenig de Glasfabrieken voor het eerst gericht ven in het rekruteren van tijdelijke arbeidskrachten in het buitenland, met name landen rond de Middel landse Zee; landen als Griekenland, het toenmalige Joegoslavië, Spanje, Marokko en Turkije. Na verloop van tijd maakte de Nederlandse overheid afspraken met verschillende herkomstlanden om de arbeidsmigratie te facili- teren. Het wervingsverdrag met Turkije dateert van 1964, een jaar na de komst van de eerste Turken naar Schiedam. Een deel van deze tijdelijke arbeidskrachten besloot in Nederland te blijven. Van de huidige bevolkingsgroepen wiens geschie denis verbonden is met deze ar beidsmigratie, vertegenwoordigen mensen met Turkse wortels zowel landelijk als in Schiedam de groot ste groep. Op de totale Nederlandse bevolking waren de aantallen bescheiden. Desalniettemin was er sprake van een sterke groei. Bij voorbeeld, in 1960 woonden in heel Nederland 22 Turken, vijfjaar later waren dat er 9.000. Tegenwoordig geldt voor ruim 10 procent van de Schiedammers dat zijzelf of hun ouders in Turkije geboren zijn. a Ld z 5 Arbeidsmigratie in Schiedam Destijds werd voor deze groep arbeidsmigranten de term gastar beider gebruikt, omdat verwacht werd dat zij tijdelijk naar Neder land kwamen om te werken. Bij de herziening van de Canon van Nederland in 2020 is De Gastarbei der als nieuw venster toegevoegd. Daarmee wordt bevestigd dat een I Afbeelding 2 Meneer Ertekin in 1965. Fotograaf onbekend. PrivécoL- lectie Kazim Ertekin. Afbeelding 1 Meneer Ertekin aan het werk in de glasfabriek. Fotograaf onbekend. Privécollectie Kazim Ertekin. CM CM s

Scyedam | 2022 | | pagina 5