KM Canon van Nederland DE GLASFABRIEK 114 verhaal dat eens ging over tijdelijke gasten inmiddels een belangrijk onderdeel is van de Nederlandse geschiedenis. S In Schiedam is (arbeids)migratie al eeu wenlang een belangrijk thema. Het is ook een onderwerp gebleken dat niet als vanzelf een plek vindt in de historische collecties van de stad. Zowel het Ge meentearchief Schiedam als het Stede lijk Museum Schiedam zien de noodzaak om de geschiedenis van Schiedammers met Turkse wortels actief te verzamelen, zodat de verhalen en voorwerpen ook voor volgende generaties Schiedammers beschikbaar blijven. In 2003 organiseerde het Gemeentearchief Schiedam verschil lende projecten rondom het thema veertig jaar Turkse gastarbeiders in Schiedam. Tien jaar later verzamelde het de collec tie Turkse Schiedammers 1960-2012. Het Stedelijk Museum Schiedam greep in 2021 de tentoonstelling Glashard op het terrein van de voormalige glasfabriek aan om de verhalen van Turkse oud-medewerkers van de fabriek te verzamelen. Al deze bron nen geven een Schiedams beeld van een historische periode die in heel Nederland van groot belang was en is. Kazim Ertekin komt naar Schiedam Kazim Ertekin is 89 jaar en één van de eerste en oudste Turkse Schiedammers. Hij werkte eerst in België in een steen koolmijn. Daar kwam het arbeidsbureau werknemers zoeken voor de Vereenigde Glasfabrieken. In 1965 kwam Kazim Er tekin, onder collega’s ook wel bekend als Kees, naar Schiedam, waar hij tot aan zijn pensionering bij de glasfabriek bleef wer ken. Meneer Ertekin is geboren in Erzin can, in Oost-Anatolië. Hij woonde er met zijn vrouw en twee zoons toen hij besloot naar West-Europa af te reizen voor werk. De leefomstandigheden waren dusdanig dat hij besloot deze sprong te wagen om zijn gezin een betere toekomst te kunnen bieden. Aangekomen in Europa viel het gemis van zijn familie hem zwaar. In brie ven aan zijn vrouw schreef meneer Ertekin hoezeer hij haar en zijn zoons miste en hoe graag hij terug wilde komen. Zij moedigde hem aan om vol te houden en in Schiedam te blijven. Hoewel ook zij op haar beurt haar man vreselijk miste, werd ze er iedere dag aan herinnerd dat zijn afwezigheid het gezin ook veel goeds bracht. Bovendien vertrouwde ze erop dat ze niet altijd zo ver bij elkaar vandaan zouden blijven. Wonen op een boot In Nederland was er in de jaren 1960 naast een tekort aan arbeidskrachten ook een groeiend tekort aan woningen. Werkge vers zagen zich daarom genoodzaakt om creatieve oplossingen te bedenken voor de huisvesting van hun nieuwe personeel. Aan de kade van de Buitenhavenweg, naast de fabriek, liet de directie van de glasfabriek een boot aanmeren waar woonruimte was voor 130 werknemers. Deze M.S. Rot- V Afbeelding 4 Het gezin Er- tekin in 1965, kort voor meneer Ertekin’s vertrek. Fotograaf onbekend. Privécollectie Kazim Ertekin. Afbeelding 3 Me neer Ertekin op het terrein van de glas fabriek, maart 2022. Foto: Folkert Koele- wijn. Stedelijk Museum Schiedam. UJ In 2006 werd de Canon van Nederland gepre senteerd. Dit overzicht van de geschiedenis van Nederland in vijftig vensters werd in op dracht van de overheid samengesteld. Als door een venster kan elk onderwerp vanuit verschillende perspec tieven worden beke ken en onderzocht. In 2020 is de Canon van Nederland herzien. Er zijn tien vensters ver wijderd en tien nieuwe vensters toegevoegd, waaronder De Gastar beider.

Scyedam | 2022 | | pagina 6