terdam had eerder bij Hoogvliet gelegen, waar De Vereenigde Glasfabrieken de huisvesting deelde met een andere fabriek. Toen deze partner het contract opzegde, werd de boot naar Schiedam verplaatst. De boot arriveerde op 7 december 1964. Naast voor namelijk tweepersoonshutten, was er gezamenlijke leefruimte beschikbaar. Okke Lenos en zijn vrouw, die door de bewoners ‘mams’ werd genoemd, zorg den voor het reilen en zeilen aan boord. Het eten werd gekookt door twee koks. Met name het eten van Ali Turanoglu wordt door veel oud-medewerkers herinnerd. Hij kookte het eten dat ze van thuis mis ten. Uit de krantenberichten die in december 1964 verschenen wordt duidelijk hoe nieuw en onbekend de Turkse cultuur in Nederland was. “De Turk eet heel weinig aardappelen,” noteert een journalist in een poging het lezerspubliek te informeren. De Vereenigde Glasfabrieken was een continubedrijf. Dat betekende dat van de bewoners van de boot altijd een aantal sliepen, wanneer anderen juist van hun vrije tijd genoten of werkten. Omdat de boot naast de fabriek lag en er verder in Schiedam nog weinig Turken woonden, was de boot naast thuis ook sociale ontmoetingsplek. Ook meneer Ertekin woonde na zijn aankomst op de M.S. Rotterdam. Hij herinnert zich de bijeenkomsten, het gezamenlijk film kijken en het eten van kok Ali. In verschillende krantenberichten uit de tijd wordt benadrukt hoe belang rijk het was om rekening te houden met vooral de religieuze tradities van de nieuwkomers. Zo kregen de Turk se medewerkers van de glasfabriek in 1964 vrij op ‘Idul Fitri’. Hiermee werd door de krant het feest Eid-al-fitr be doeld dat het einde van de ramadan markeert. Wie dat wilde, werd op die dag per touringcar naar de moskee in Den Haag gebracht. Huseyin Kork- maz, een collega van meneer Ertekin, herinnert zich dat niet alle collega’s even begripvol waren als het ma nagementteam: “Toen ik vastte in de ramadan, terwijl ik in de hitte aan het werk was, schudden enkele Neder landse collega’s een tros druiven voor onze ogen en zeiden ‘lekker’ om ons te verleiden.” Soms beschermde zijn teamleider hem voor dit soort acties. In de lokale media werd zeer posi tief geschreven over de werkethiek en het aanpassingsvermogen van de nieuwe medewerkers. “Zij kunnen 1 Afbeelding 6 Een bewo ner, Ali Asa, in zijn gedeelde hut aan boord van De Rot terdam, 1965-1969. Foto graaf onbekend. Beeldbank Gemeentearchief Schiedam nr. 27137. Afbeelding 5 De Rotterdam lag afge meerd voor de ingang van de Vereenigde Glasfabrieken, 1965-1969. Foto: C.M. Tholens. Beeldbank Gemeentearchief Schiedam nr. 47875. CN s a ul f- z

Scyedam | 2022 | | pagina 7