f <7 JB ft DE GLASFABRIEK 116 gemakkelijk in dit kazerne-verband leven, schikken zich gemakkelijk in een wat strengere discipline en zijn wat hun werk betreft ambitieus.” Hoewel zij kennelijk de indruk wekten zich makkelijk te voegen naar hun nieuwe omstandigheden, had den de meeste van de nieuwkomers geen makkelijke tijd. Een woord dat vandaag de dag in gesprekken, met name met de kinderen van deze eerste generatie, vaak valt is ‘opoffering’. Nu zij zelf volwassen zijn beseffen deze kinderen, die vaak zelf in Schiedam zijn geboren of er zijn opge groeid, hoe zwaar die eerste jaren voor hun ouders zijn geweest. Meneer Ertekin woonde ook ongeveer twee jaar op M.S. Rotterdam. Daarna besloot ook hij andere woonruimte te vinden. Hij wilde graag dat zijn vrouw en kinderen bij hem zouden kunnen komen wonen. Hij betrok een benedenwoning in de Mariastraat naast collega’s die hij op de boot had leren kennen. De bewoners van de M.S. Rotterdam hadden letterlijk samen in hetzelfde schuitje gezeten en er ontstonden vriendschappen die een leven lang zouden duren. Hoewel meneer Erte kin van die eerste jaren hield, was er naar eigen zeggen geen mooier moment dan toen hij zich kon herenigen met zijn vrouw en kinderen, omdat ook zij naar Nederland verhuisden. Meneer Ertekin herinnert zich nog goed dat hij in de kantine zat met zijn collega’s toen hij plotseling werd gebeld met het bericht dat zijn gezin eerder op Schiphol was aangekomen dan verwacht en dat de politie hen wilde terugsturen. Er ontstond grote paniek. Meneer Ertekin wilde zo snel mogelijk naar Schiphol en de directeur bood aan hem te brengen. Zo gingen ze samen naar de luchthaven. Via zijn con necties kon de directeur van de glasfabriek er voor zorgen dat het gezin toch in Ne derland mocht blijven. Zo werd het gezin najaren herenigd. Het was het mooiste moment voor de heer Ertekin. Zijn vrouw herinnert zich: “Ik wilde niet in het dorp blijven, hij hield zich aan zijn belofte en zorgde voor een heerlijk leven hier in Nederland en daarvoor ben ik mijn echtgenoot eeuwig dankbaar.” Het ge zin probeerde zich aan te passen aan de Nederlandse gewoontes: “Mensen deden in Schiedam hun huisdeur niet op slot”. Dat deed het gezin Ertekin dus ook niet, totdat 5 Gezinshereniging Na een jaarcontract gingen de meeste mannen tijdelijk terug naar Turkije om bij hun familie te zijn. Veel kwamen daarna terug voor weer een contract van een jaar. Meneer Ertekin herinnert zich dat som mige medewerkers na het aflopen van hun arbeidscontract permanent terugkeerden naar Turkije. Na verloop van tijd nam het aantal bewoners van de boot af. Na zo’n twee jaren zochten velen andere woon ruimte, bijvoorbeeld in een pension. De eerste jaren was het niet mogelijk voor Turkse arbeiders om in Schiedam een woning te kopen. Toen dit later wel kon vergrootte dit de mogelijkheid tot gezins hereniging. Afbeelding 7 Me neer en mevrouw Er tekin kort na hun her eniging in Schiedam, circa 1967. Fotograaf onbekend. PrivécolLec- tie Kazim Ertekin. UJ ih

Scyedam | 2022 | | pagina 8