117 hun dochter van drie op een avond wakker werd en naar buiten liep. “Daarna besloten we onze deuren op slot te doen.” Inmiddels is het gezin uitgebreid tot twaalf kleinkinderen, één achterkleinkind en nog eentje onderweg. In oktober 2021 en maart 2022 was meneer Ertekin een van de twintig mannen die op uitnodiging van het Stedelijk Museum Schiedam naar het terrein van de glas fabriek kwamen om hun oud-collega’s te ontmoeten. Velen hadden hun kinderen en kleinkinderen meegenomen en ver telden tijdens hun wandeling over het terrein honderduit over hun ervaring in de fabriek. Meneer Ertekin ontmoette na vele jaren opnieuw Henk Tismeer, zijn vroegere teamleider. Ze hadden niet veel woorden nodig om hun blijdschap te tonen, hun communicatie was immers nooit geba seerd op woorden. hield rekening met de taalbarrière door een tolk in dienst te nemen en veel docu menten in het Turks te vertalen. Zo werd uitgelegd wat medewerkers moesten doen als ze ziek waren, maar werden ook andere personele procedures vertaald. Op vakantie De eerste jaren gingen Turkse medewer kers tussen twee jaarcontracten in tijdelijk terug naar Turkije. Later werd het mogelijk hier vakantiedagen voor op te nemen. Het gezin Ertekin legde, zoals zovele Turkse Nederlanders, de reis af per auto: vader en moeder met vijf kinderen reden van Schiedam naar Oost-Turkije. Er gingen cadeautjes en eten voor onderweg mee. Na terugkomst verzamelden de collega’s zich in de kantine en vertelden ze hoe de reis was verlopen. De onderlinge band bleef sterk. Het werk in de fabriek Meneer Ertekin herinnert zich zijn eerste dagen in de fabriek nog goed. Alle machinisten waren Neder landers en ze vertelden hun nieuwe Turkse collega’s wat ze moesten doen en hoe ze de machines moesten bedienen. Het werk was zwaar, met name vanwege de hitte. De flessen werden gevormd in mallen en die moest je heel goed oliën om het glas gemakke lijk te kunnen lossen. Het kwam regelmatig voor dat de mannen brandwondjes opliepen aan handen of hoofd. De Turkse mannen spraken bij aankomst geen Nederlands, maar meneer Ertekin vertelt dat het in de fabriek zo luidruchtig was, dat het praktischer was om zonder woorden te communiceren. De glasfabriek H Afbeelding 8 Mevrouw Ertekin met haar zoon en drie dochters. Fotograaf onbekend. Privécollec- tie Kazim Ertekin. 41 Afbeelding 9 Meneer Ertekin wordt toegesproken tijdens zijn afscheidsrecep tie. Fotograaf onbe kend. Privécollectie Kazim Ertekin. Afbeelding 10 Kazim Ertekin ont moet een oud-collega in maart 2022. Foto: FoLkert Koelewijn. Stedelijk Museum Schiedam. CM CM s CC UJ H Z R I If I

Scyedam | 2022 | | pagina 9