De bioscoopcommissie in Schiedam, 1915-1977 FILMKEURINGSCOMMISSIE 12 De opkomst van de bioscoop rond 1900 Leidde aL snel tot verontrusting onder de autoriteiten over de verderfelijke invloed die hiervan uit zou kun nen gaan op het gewone volk. In Schiedam werd daarom in 1914, twee jaar na Rotterdam, een commissie opgericht die moest onderzoeken hoe groot de gevaren waren die uitgingen van de bioscoop. Na een aantal filmvoor stellingen te hebben bezocht, kwam de commissie tot de conclusie dat het merendeel van de vertoonde films ongeschikt was voor kinderen beneden de 16 jaar. e wilden geen totaalverbod instellen, maar de commissie vond wel dat er een filmkeu ring moest komen. De burge meester besloot daarop een officiële bioscoopcommissie in te stellen. Het was echter niet eenvoudig leden te vinden hiervoor. De voorzitter liet in 1915 weten: ‘Na veel moeite is het mij eindelijk gelukt een aantal heeren te vinden, die bereid zijn zich een benoeming tot lid van de Bioscoop-commissie te laten welge vallen’.1 Het was ook geen eenvoudige taak. In 1916 legde de commissie vast waar zij allemaal op toe wilde zien. Films moch ten geen dubieuze seksuele of morele standpunten tonen, zo mocht er niet de spot worden gedreven met het huwelijk. Verder mochten films niet de religi euze gevoelens van andersdenkenden kwetsen. Daarnaast was de Schiedamse Het publiek daarentegen gaf de voorkeur aan films als De tempel der duisternis of De bende der knellende hand. De titels doen vermoeden dat het hier geen verfilmde literaire meesterwerken betrof. Er kwam zelfs een nationale ‘Staatscom missie in zake Bestrijding van het Zedelijk en Maatschappelijk gevaar aan Bioscoop voorstellingen verbonden’, die in 1919 stel de dat er een verruwende invloed uitging van bioscopen, doordat bij het bioscoop- bioscoopcommissie ook van plan te letten op zaken als het ‘bekend maken met de techniek van het inbreken’, of het tonen van ‘kwajongensstreken, die gelukken en dan nog beloond worden en ’t kwaad niet wordt bestraft’. Films die ‘sensationeel de zenuwen te veel spannen en prikkelen’, of ‘onmatig drankgebruik als een onschuldig genoegen’ voorstelden, moesten ook wor den afgekeurd.2 S gi G cn tekst Paul Bassant Hoe het bioscoopgevaar te beteugelen?

Scyedam | 2022 | | pagina 12