c 40 JAAR FILMHUIS 18 Het vervolg is een klaagzang over het gebrek aan enthousiaste leden die nodig zijn om een vereniging levend te houden en slechts op een paar vaste enthousiaste lingen draait. Hoe hard het bestuur er ook aan trekt, de SVS blijkt en blijft een dood paard. Het stuk eindigt met de onderte kening van “een droevig, somber en in de leden zeer teleurgesteld bestuurslid.” Dood paard De vele bulletins die zijn uitgegeven in de beginjaren van de vereniging en de filmclub zijn een prachtige bron van in formatie en vermaak. In het bulletin van januari 1982 staat bijvoorbeeld de volgende ‘overpeinzing van een bestuurslid’: “Het is half één ’s nachts. Slaap heb ik niet. Ik ben met mijn gedachten bij het S.V.S. Ja, het S.V.S!!!??? Het begon allemaal op dat gezel lige examenfeestje. Met zijn allen bij elkaar. Gezellig. Je krijgt het gekke idee om een studentenvereniging op te richten in een niet-studentenstad. Met nog zes andere knettergekke mensen begin je dan met het één en ander te omlijnen....” Scorsese In de beginjaren kon de student of de filmliefhebbende Schiedammer films zien in een klein zaaltje in De Teerstoof dat gedeeld werd met jongerensociëteit QT. De eerste voorstelling, Martin Scorseses The Last Waltz was op vrijdag 4 septem ber 1982. Er stonden zelfgemaakte houten bankjes, een geleend projectiescherm en een geleende 16mm projector. De eerste jaren konden de leden kiezen uit een lijst van films die de maanden daarop zou den worden vertoond. Vanaf het seizoen 1982/1983 bestond de keuze zelfs uit een populair en een alternatief circuit. Overi gens heeft het filmhuis heel lang met sei zoenen gewerkt en sloot het in de zomer de deuren. Sinds Wenneker Cinema draait het filmhuis door in de zomer. De eerste bioscoop Vanaf de opkomst van de filmdistributie werden steeds vaker bioscopen geopend en kende Nederland een ‘bio- scoop-boom’. Vooral entertain ment- en horeca-ondernemers startten met exploitatie van een bioscoop. Maar ook andere ondernemers grepen deze nieuwe manier van amusement met beide handen aan om geld te verdienen. Een Poolse kleer maker die tevens een migran tenhotel in Rotterdam runde, opende in 1911 zijn eerste bioscoop in Rotterdam en jaren later zijn negende in Schiedam. Over deze Abraham Tuschinski later meer. In Rotterdam schoot binnen een paar jaar een tiental bioscopen als paddenstoelen uit de grond. In Schiedam bleef het in de jaren 10 van de vorige eeuw bij twee. In april 1912 besloten de heren De Ruiter en Jansen om aan de Nieuwe Haven 283 een bioscoop te beginnen. Ze verbouwden so ciëteit De Vriendschap tot een bioscoopzaal met 252 plaatsen, verdeeld over drie rangen. In juni 1912 opende de Schiedam- sche Bioscoop voor het eerst de deuren. In juli 1915 veran- S Bioscoop- geschiedenis van Schiedam Om de geschiedenis van Film huis Schiedam Wenneker Cinema in context te plaatsen, is korte uitleg van de bioscoop- geschiedenis van Schiedam handig.1 Het Filmhuis is de zesde van zeven bioscopen die Schiedam heeft gekend. In de beginjaren van de film (na 1900) kon de Schiedammer filmkijken in diverse zalen, zoals die van het Leger des Heils of Musis Sa crum. Ook waren er de reizen de bioscopen, bijvoorbeeld op de kermis. Op het Overschie- seplein, bij het Proveniershuis, stond met enige regelmaat zo’n reizende bioscoop. 1 https://www.schiedamsebioscopen.nl/waar-in-schie- dam-waren-en-zijn-bioscopen-gevestigd Over de auteur Saskia Smit is bijna 20 jaar vrijwilliger bij het Filmhuis in Schiedam en sinds 2015 secre taris van het bestuur van Stichting Filmhuis Schiedam. V) “Na mijn communi- catieopleiding heb ik als pr-medewerker gewerkt bij ITHO. Daarna ben ik opnieuw gaan studeren. Ik wilde meer leren over mijn passie: film- en televisiegeschiede nis. In 2007 heb ik mijn master behaald aan de Universiteit van Utrecht met een scriptie overTus- chinski’s Passage Theater in de jaren 1930 in Schiedam. Voor de coronapandemie werd ik gevraagd door het Fonds Historische Publicaties Schiedam of ik op basis van deze thesis een boek zou willen schrijven. Op deze manier blijft dit stukje geschiedenis van Schiedam be waard. Dit leek mij een goed idee. Ik heb het onderwerp uitgebreid door onderzoek te doen naar de geschie denis van alle Schie- damse bioscopen."

Scyedam | 2022 | | pagina 18