jaarïyo^ i belangrijk, U Het iaar 1982 is dus want op het moment dat de filmclub officieel werd was De Teerstoof de enige plek in Schiedam waar films werden vertoond. 19 I I derde de naam van deze bioscoop in Flora. De laatste voorstellingen in Flora vonden plaats op 29 oktober 1923. Toen ver huisde Flora van de Nieuwe Haven naar de Broersvest, “het hart van de stad..”, aldus de Schiedamsche Courant. Hier opende op 9 november 1923 Luxor de deuren. Deze bioscoop was ontworpen door architect P. Sanders en bood plaats aan 800 personen. In 1920 kocht de fotograaf Dettmeijer een voormalig veilinggebouwtje op aan de Hoogstraat, hoek Appelmarkt. Na de sloop, begin 1921, kwam hier een nieuwe bioscoop. Het werd het hoogste gebouw van de gemeente genoemd. De Pandora- bioscoop werd de concurrent van de Luxor-bioscoop op de Broersvest. Pandora werd City en stond sinds 1938 bekend als Monopole. Vanaf 6 december 1968 werd het pand niet meer als bioscoop gebruikt. En dan belanden we bij bioscoop nummer 5. Op zaterdag 23 december 1933 werd het Passage Theater van Abraham Tuschinski groots geopend. Het was zijn negende bioscoop op dat moment. Tuschinski was samen met zijn zwagers eigenaar van vijf bioscopen in Rotterdam en drie in Amster dam. Vanaf 1936/1937 was de bioscoop niet meer in handen van het Tuschinskicon- cern. Vanwege financiële problemen werd het concern opgedeeld in twee vennoot schappen en de heren Tuschinski, Ehrlich en Gerschtanowitz waren niet langer per soonlijk aansprakelijk, maar waren daar door ook geen lid meer van de directie. Zoals bleek uit de sluiting van het Mono- pole in 1968, had het bioscoopbedrijf het moeilijk in die tijd. Het Tuschinskiconcern gaf in 1970 aan zich terug te willen trek ken en de gemeente Schiedam had inte resse om het theater over te nemen. Op 31 december 1970 werden de laatste films vertoond om vervolgens het theater te verbouwen. In 1975 heropende het theater met de nieuwe filmzaal Passage Bio. Toch stopte het Passage Theater in 1982 met filmvoorstellingen voor volwassenen en uiteindelijk vond de sloop van het theater plaats in 1993. Het jaar 1982 is dus belangrijk want op het moment dat de filmclub officieel werd was De Teerstoof de enige plek in Schiedam waar films werden vertoond. Odeon, Monopole, Passage De heer Sas van de firma Odeon runde de Luxor-bioscoop tot in de jaren 1930. De firma Odeon was gevestigd aan de Tuin- laan/Plein Eendragt. Het Odeongebouw werd gebruikt als toneelzaal, schouwburg en concertzaal. Het pand huisvestte ook een café-restaurant en een autogarage. Op 26 oktober 1912 opende de American Bioscope de deuren in een van de zalen van Odeon, maar in 1919 werden de film vertoningen, mogelijk door de uitbraak van de Spaanse Griep in 1918, alweer gestaakt. Ook vanwege de Eerste Wereldoorlog wa ren er veel minder films beschikbaar. De Teerstoof Die bijzondere plek, De Teerstoof, behoeft ook wat context. Hoe kwam de SVS met de filmclub daar terecht? De vereniging zocht natuurlijk een onderkomen voor de club avonden. In 1979 leek het Zakkendragers- huisje een mogelijke locatie, maar dat ging op het laatste nippertje niet door. In maart 1980 kreeg de vereniging het aanbod om in De Teerstoof op zondag soos te houden en wel in dezelfde ruimte die jongerensocië teit QT gebruikte. g 7 a 1 1 CN CM

Scyedam | 2022 | | pagina 19