25 p de website van Wenneker Cine ma, zoals het Filmhuis sinds 2011 heet, is de geschiedenis tot sei zoen 2006/2007 terug te lezen. Er wordt een beeld geschetst van een vriendengroep die bij toeval een filmclub begint en met vallen en opstaan doorgaat met het vertonen van films, die de bezoekers graag willen zien. Het is waarschijnlijk de enige bio scoop waar de operator wacht op de bezoeker die nog even naar het toilet is. Gerard Sparla: “Die gemoedelijkheid is onze kracht. Een stuk professionaliteit is er in de loop der jaren geluk kig bijgekomen.” en datzelfde geldt voor een grote groep vaste vrijwilligers. “Samen met Gerard Brouwer, Arthur Verhuist en Mario van Kleef zijn we er destijds vol komen blanco ingedoken. Als ik de historie lees op onze website, besef ik pas wat we allemaal hebben georganiseerd de afgelopen decennia. Ik denk dan met weemoed en verbazing terug aan alles wat we met z’n allen voor elkaar hebben gekre gen.” Er waren verbouwingen, inbraken waarbij de geldkist werd gestolen, apparatuur ging kapot terwijl de zaal vol zat, filmspoelen moesten op het laatste moment ergens worden opgehaald. “In het begin werk ten we met ouwe meuk. We leenden vaak apparatuur of ver sterkers. Het was een gammel theater, slecht beeld met een mono-geluid en het zitcomfort was ook nog eens knudde; dat het publiek dat accepteerde!” Na zijn studie bouwkunde ver richt Gerard Sparla vervangen de dienstplicht als bouwkundig adviseur in de wijk Vreewijk in Rotterdam. Daarna versterkt hij de Bewonersvereniging Schie dam Centrum. Vrije uurtjes besteedt hij aan de Stichting Filmhuis Schiedam. Ook is hij onder andere filmoperateur bij filmhuis Cinode in Dordrecht en tien jaar lang betrokken als operateur bij het Filmfestival Rotterdam. □ongerensociëteit QT Gerard Sparla is geen filmfan pur sang. Zijn eerste herinneringen op dat gebied dateren van zijn schooltijd op Spieringshoek waar een docent zijn leerlingen regelmatig in de aula een film in plaats van een les voorschotelde. Pas in zijn studententijd raakt hij ‘verslingerd’ aan films. Bij de Studenten Vereniging Schie dam zet hij de eerste stap in een leven waarin film centraal staat. Eerst komt de club bij leden thuis bijeen om ‘gewoon met elkaar te ou wehoeren’ en vanaf 1980 betrekt de club een ruimte achterin bij de jongerensociëteit QT in De Teerstoof aan de Nieuwstraat. QT verzorgt daar live optredens op de zaterdagavonden. “Iemand van ons clubje studenten kwam op het lumineuze idee om op een andere dag een film te vertonen. Dat sloeg wel aan”, herinnert Gerard Sparla zich. Eerste jaren Op 4 september 1981 kijken de studenten naar The Last Waltz. Langzamerhand voert de club de frequentie van de filmvertoningen in De Teerstoof op. Wanneer de studentenvereniging wordt geliquideerd, besluiten vier studenten op 29 juli 1982 de Stichting Filmhuis Schiedam op te richten. Nog steeds zijn drie van de vier op een of andere manier betrokken bij het filmhuis De Stichting Filmhuis Schiedam bestaat veertig jaar. Een periode waar op directeur Gerard Sparla (60) met verbazing terugkijkt. “Er zat geen vooropgezet plan achter om zo lang door te gaan. Ik zou bijna zeggen dat we al struikelend dit jubileum halen." In deze uitgave van Scyedam blikken we met hem, één van de vier oprichters, terug. “We zaten wel eens met de handen in het haar en hadden geen idee soms hoe we iets moesten oplossen. Maar ik heb nooit gedacht ‘ik stop ermee’. Nog niet." Afbeelding i “In het Filmhuis De Teerstoof was het zitcomfort knudde, beeld en geluid van de films waren slecht en voor de toiletten schaamde ik me. Ik was er wel klaar mee”, aldus Gerard Sparla, juni 2022. Foto: Marco Spruit Bleeker. GM GM g X a xi i

Scyedam | 2022 | | pagina 25