a Uj in 5 GERARD SPARLA KIJKT TERUG spoor dat wij toen als stichting zijn gaan volgen, was het zoeken naar antwoord op de vraag hoe wij het filmhuis als organisa tie konden waarmaken. Daar zijn voor ons echt bizar veel uren in gaan zitten, alle maal als vrijwilligers.” Het is al snel duidelijk dat het Filmhuis Schiedam niet kan worden verwezenlijkt in het Wennekerpand met behulp van louter vrijwilligers; er is een betaalde kracht nodig die alles coördineert en organiseert. De stichting kan de gemeente ervan over tuigen. Volgens Gerard Sparla heeft Menno Siljee, die vaste bezoeker was, een posi tieve rol daarin gespeeld, evenals enkele ambtenaren die cultuur een warm hart toedroegen. Gunfactor Het filmhuis heeft een gunfactor: in de lokale media wordt verslag gedaan van de sluiting van De Teerstoof. In De Maaspost van 7 februari 2001 staat dat ‘dit mede het gevolg is van een bezuinigingsopera tie die twee jaar geleden is ingezet door de gemeente Schiedam.’ Er staan koppen boven verhalen in de media zoals ‘Filmhuis dringend op zoek naar krediet’ (Movieme- ter.nl) en ‘Filmhuis zoekt onderdak’ (Musis januari 2006, Ingrid van der Vlis). Toen malig wethouder Ton de Swart (VVD) zag het zonnig in. De bestuurder stelde voor de Monopole te renoveren als nieuw cul tuurhuis. Maar omdat het bedrag op de ge meentebegroting, bestemd voor renovatie van de Monopole, op één of andere manier dubbel geboekt bleek te staan, moest de gemeente het plan snel laten varen. Wennekerpand Volgens Gerard Sparla heeft het zoeken naar een nieuwe locatie langer geduurd dan gedacht voor iedereen. “Monopole zou een leuke optie geweest zijn, zeker met zijn geschiedenis als bioscoop. Ondertus sen was wethouder Menno Siljee (PvdA) bezig met het Wennekerpand. We werden gekoppeld aan andere instellingen omdat de gemeente een cultuurverzamelgebouw voor ogen had met onder andere het CBK (Centrum voor Beeldende Kunst), Jeugd theater de Teerstoof en Theater aan de Schie. Zeker na de eerste schetsontwerpen was iedereen enthousiast. Het tweede Kracht van kernclub “Het liep ook eigenlijk de spuigaten uit, bijna dertig jaar vrijwilligerswerk. Gelukkig is mijn vrouw (Marianne Looijen, red.) ook 25 jaar als vrijwilliger en bestuurslid be trokken geweest bij het filmhuis waardoor zij altijd begrip heeft voor mijn hobby. Kantje boord “In de Nieuwstraat hebben we periodes van ups and downs meegemaakt. Stich ting De Groot Fonds was eigenaar van het gebouw en die verkocht het in 2001 aan de gemeente Schiedam. De subsidie die we van het fonds kregen, werd ook stopgezet. Het was voor ons kantje boord. We wisten wel dat we weg moesten uit De Teerstoof, maar waar naar toe was onduidelijk. Vol gens mij hebben we ons er echter in de da gelijkse gang niet superdruk over gemaakt. We waren tenslotte al bijna twintig jaar bezig. Iedereen vond het ook belangrijk dat het filmhuis kon blijven voortbestaan. De gemeente heeft de subsidie voor twee jaar en het gebouw overgenomen, samen met het toenmalige VSB-fonds. Dat gaf een aantal jaren lucht, maar de onzekerheid over ons onderkomen duurde wel tot 2011.” 12 Afbeelding 2 Directeur Gerard Sparla van Wenne- ker Cinema: “Dat we met elkaar zover zijn gekomen, vind ik heel bijzonder.” Juni 2022. Foto: Marco Spruit Bleeker.

Scyedam | 2022 | | pagina 26