i 8 Annet en Rob 29 Het water dat ons belemmerde waren onze huwelijken. Als koningskinderen uit de middeleeuwen speelden we snel en met open vizier. Een keuze toen, waarop het te verwachten steekspel volgde. Geen winnaars, geen verliezers, maar rijden in een emotionele en onthutsende rollercoaster. Voor de twee koningskinderen in het gedicht was het water te diep. Wij zijn er samen doorheen gegaan en hebben de andere kant bereikt. Helaas ben ik het winnende verhaal De ontlading kwijt geraakt. Het is niet anders. Honderd korte romantische verhalen zijn er voor in de plaats gekomen en gepubliceerd in het toenmalige jonge meidenblad Yes. Ik ben blijven schrijven en publiceren. Rob schrijft als vrijwilliger voor het magazine van Frankeland en hij schrijft muziek en liedteksten. Mijn creatieve boost is tot stand gekomen in de Teerstoof bij het Filmhuis. Net als onze romance die al 28 jaar duurt... Love story 1992. Ik won de eerste prijs van een verhalenwedstrijd die was georganiseerd door het Filmhuis. Het eerste succes na het vol gen van een opleiding korte verhalen schrijven. Uit het juryrapport: “Het verhaal is zorgvuldig opgebouwd waardoor de spanning tot ‘de ontlading’ bewaard blijft. Verder prijst de jury de moed en het gemak waarmee de schrijfster een erotisch verhaal vertelt.’’ Het AD nam dit over. Erotische vrouwenverhalen stonden in die tijd nog in de kinderschoenen, commentaar kon dus niet uitblijven. Maar wat gaf dat! Ik had gewonnen en in hetzelfde jaar zou een ander verhaal bij een li teraire schrijfwedstrijd in Gorinchem een tweede prijs winnen. Ik rolde als vanzelf in de kring van amateurschrijvers die kan sen wilden creëren op het verbeteren van hun schrijftechnieken en publicaties. Het starten van een schrijversclub met gelijk gezinden leek een uitgelezen kans. Het Filmhuis faciliteerde de activiteiten en zo werd de club De Zondagschrijvers opgericht. Even zoeken naar een goede formule voor de bijeenkomsten en naar enthousiaste amateurschrijvers en daarna gingen we voortvarend van start. Geestverwanten onder elkaar. Maar het waren niet allemaal slechts geestverwanten voor mij. Want er zat een zielsverwant tussen. Het knetterde. De ontmoeting leek een scene uit een romantisch drama: klokken luidden, violen speelden. We zaten onuitgesproken samen op dezelfde lijn, on dertussen ons afvragend: “waar wasje al diejaren?” “Wat gebeurde er tussen jullie?”vroeg een oplettende zondag- schrijver later. Als vanzelf besloten we samen te gaan schrijven aan een stuk. Alleen het schrijven hield geen stand. De violen speelden harder en harder. Maar zoals het in drama’s gaat, zijn er obstakels te overwinnen die geliefden in alle tijden tegenko men, zoals verwoord in het bekende middeleeuwse gedicht over de koningskinderen. “Het waren twee koninghs kindren, Sy hadden malkander soo lief; Sy konden by malkander niet komen, Het water was veel te diep.” (Lied van de twee koningskinderen, auteur onbekend) De filmclub: aardige afsluiting van de week Een bekende wees me op het bestaan van een zogenaamde filmclub in Schiedam. Voor de afwisseling ging ik voorzichtig kijken aan de Nieuwstraat. De deur kon ik zomaar openduwen en ik stond in een hal. Een volgende bezoeker zei dat ik door moest lopen en naar boven kon gaan. Via een houten trap met een paar kwarten stond ik ineens voor een soort balie. “Je moet lid worden en dan kan je een kaartje kopen.” Dat kwam nog op een aardig be drag, maar dat was eenmalig. Ik schreef me in en kreeg een kartonnen kaartje dat ik de volgende keer moest laten zien met als vooruitzicht een maandelijks blaadje in de brievenbus met te verwachten films. In een kleine zaal zocht ik een plekje op één van de klapstoeltjes. Dat zat wel hard, maar er was een pauze. Andere bezoekers zochten hun plek. Een zwart gordijn ging open en twee verticale balken zochten hun weg op de breedte van de film. Op de balie, bovenaan de trap begon een filmprojector te ratelen en het licht ging uit. Na een kor te reclame voor een museum in Schiedam schoven de balken weer op de breedte van de volgende introductie. Uiteindelijk begon de hoofdfilm. In de pauze sprong het licht aan en ik haastte me achter het publiek aan naar de consumpties. In de ruimte naast de filmzaal was een barretje waar drankjes werden verstrekt door vrijwilli gers. Op tafeltjes lagen de blaadjes met de nieuwe films. De naam was geen filmclub, maar ‘Filmhuis’. Ook goed. Het resultaat blijft hetzelfde. Een nieuwe filmspoel rolde door het gangpad.

Scyedam | 2022 | | pagina 29