I Aad Verbeek 30 Plotseling was er onheilspellend nieuws dat het gebouw werd afgebroken om plaats te maken voor woningen in het centrum. Er moest gezocht worden naar een nieuwe locatie. Ik vroeg me af waar dat zou moe ten zijn of moest ik m’n heil zoeken in de naburige havenstad? In Schiedam bestond er geen gelijksoortige voorziening. Er stonden diverse gebouwen leeg maar dat leek me een brug te ver. Bij de filmclub, die Filmhuis heette, zat men ook niet stil. Aan de Vijgensteeg kwam er een gebouw leeg te staan waar een tapijthandel had gezeten. De gemeente speelde weer met afbraakplannen als er geen nieuwe huurders kwamen. Plotseling verscheen er in de media dat het Filmhuis zich hier zou vestigen, maar of die gezel ligheid van vroeger weer terug zou komen was voor mij een vraag. Er ging nog veel water door de Schie voordat het pand werd geopend als nieuwe locatie voor het Filmhuis. Maar tijdens de opening in de grote barruimte aan de Vijgensteeg sprong een van de coryfeeën op een lange tafel en luid bellend kondigde hij de opening van het nieuwe Filmhuis aan. Op een warme dag kon ik in de pauze op een terras van het uitzicht over de daken kijken met een fors ijsje in mijn hand. Er klonk ‘dingdong’ en ieder begaf zich weer naar zijn klapstoel. Ik zette me ook weer op mijn plaats nu mijn billen hun vorm weer hadden aangenomen. Na afloop van de film stommelde iedereen de trap af op weg naar huis. In het stille donker van de Nieuwstraat liet ik de film in me neerdalen. Dat leek me een aardige afsluiting van de week. Tenslotte was ik lid geworden. We wachtten af wat het verdere aanbod was in het beloofde blaadje. Op goed geluk ging ik nog een keer langs toen ik geen verdere plannen had. Je kon een film ook telefonisch reserveren maar zo druk was het nooit. Een enkele film had echter zoveel belangstelling dat het pu bliek in de rij stond op de trap. Als er geen plek meer was, kreeg je een volgnummer- tje als er een plek vrij kwam. Bij uitzonde ring werd er een stoeltje bijgeplaatst. Er waren twee zalen beschikbaar met meer plaats voor het publiek en een ruime barruimte. We verwon derden ons over de fantasievolle inrichting. De zalen hadden zachte stoelen die een stuk beter zaten dan we gewend waren. Bij de ingang staat nog steeds een klein houten hokje waar je een kaartje kan kopen. Er liggen nog steeds de bekende krantjes met de te verwachten films. Inmiddels is internet bepalend geworden voor nadere informatie en kan je via de website reserveren. De sfeer is er niet minder om. Het Wennekerpand heeft een historie als opslagplaats voor de drankenhandel. Het ligt een brug verder en is met het Filmhuis een welkome aanvulling voor de binnenstad van Schiedam. S 9 Afbeeldingen 2 3 Lisettes verjaardags feestje bij Theater de Teerstoof op 12 okto ber 1987. Foto’s: Carla en Carl van Woerkom. u

Scyedam | 2022 | | pagina 30